Trwa ładowanie...
d3rhm7b

Wybory burmistrza i rady miejskiej Londynu

Dziesięciu kandydatów ubiega się w czwartkowych
wyborach o stanowisko burmistrza Londynu, w tym po raz trzeci 62-
letni laburzysta Ken Livingstone, sprawujący urząd od 2000 r. Jego
głównym kontrkandydatem jest konserwatysta Boris Johnson.

d3rhm7b
d3rhm7b

Wybory odbywają się także do 137 organów lokalnych różnego szczebla w Anglii i 22 w Walii. Do udziału w głosowaniu na terenie 36 gmin metropolii londyńskiej zarejestrowało się ok. 65 tys. Polaków.

W głosowaniu na burmistrza wyborca ma dwa głosy i może zagłosować na dwóch różnych kandydatów. Jeżeli po przeliczeniu pierwszego głosu preferencyjnego, żaden z nich nie uzyska co najmniej 50 proc. głosów, zarządza się dogrywkę, w której liczy się dodatkowo tzw. drugi głos. Burmistrzem zostaje wówczas ten, kto zdobył największą liczbę połączonych głosów.

W ocenie niektórych komentatorów ze względu na nieznaczną różnicę poparcia w sondażach opinii pomiędzy Livingstonem a Johnsonem, o wyniku wyborów przesądzi drugi głos. Oficjalne ogłoszenie wyników wyborów spodziewane jest po południu w piątek.

Na drugiej karcie do głosowania wyborca zakreśla imiennie nazwisko kandydata do rady miejskiej ze swego okręgu wyborczego, zaś na trzeciej głosuje bezimiennie na jedną z 14 list partyjnych. Druga i trzecia karta służą do wyłonienia składu 25 osobowej rady miejskiej. Wybory do rady miejskiej odbywają się według proporcjonalnej ordynacji z 5-proc. progiem.

d3rhm7b

Burmistrz Londynu w obecnej kadencji 2008-12 oprócz zarządzania rocznym budżetem w wysokości 11 mld funtów będzie miał wiele do powiedzenia w przygotowaniu letnich igrzysk (2012 rok), rozwoju infrastruktury miasta, a także przejmie nowe prerogatywy przekazane mu przez rząd centralny w zakresie budownictwa mieszkaniowego i szkolenia zawodowego.

Sztab wyborczy Livingstone'a i związki zawodowe apelują o liczny udział w wyborach ostrzegając, iż przy niskiej frekwencji do rady miejskiej może wejść jeden lub nawet dwóch przedstawicieli skrajnie prawicowej, antyimigracyjnej partii BNP.

Do rejestrowania się Polaków i udziału w wyborach zachęcała grupa "Polacy Głosują", będąca inicjatywą kilku organizacji, m.in. Zjednoczenia Polskiego i Polish Professionals. Jak powiedział jeden z jej animatorów Adam Komarnicki, Polacy są też londyńczykami i powinni brać czynny udział w życiu społecznym i politycznym metropolii, jeśli mają się czuć pełnoprawnymi obywatelami.

Inicjatywa "Polacy Głosują" stawiała sobie za cel dotarcie do jak najszerszej grupy Polaków w Anglii i zachęcenie ich do udziału w wyborach samorządowych w Londynie i innych miastach. Grupa nie popiera żadnego z kandydatów, a udział w wyborach traktuje przede wszystkim jako okazję do poprawy wizerunku społeczności polskiej.

d3rhm7b

Znany działacz emigracyjny i lobbysta Wiktor Moszczyński powiedział, iż Livingstone jest lepszym kandydatem z punktu widzenia interesów polskiej społeczności w W. Brytanii. Johnson, jak twierdzi Moszczyński, nie ma doświadczenia jako administrator i nie ma wprawy w negocjacjach z deweloperami, rządem ani związkami zawodowymi.

Kandydaturę Johnsona wspiera były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Londynu nie stać na dalsze cztery lata z Livingstonem jako burmistrzem. Skutkiem jego polityki jest wzrost przestępczości, przemocy ze strony gangów, dyskryminacji i kosztów życia - uważa Marcinkiewicz, cytowany w komunikacie prasowym sztabu wyborczego Johnsona.

Zdaniem byłego premiera głosy Polaków mogą przesądzić o zwycięstwie konkretnego kandydata. Różnica w głosach pomiędzy dwoma najważniejszymi kandydatami jest niewielka, więc właśnie taka grupa kilkudziesięciu tysięcy osób może przeważyć szalę zwycięstwa - powiedział w czwartek Marcinkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia.

Jak mówią sami Anglicy, po raz pierwszy kandydaci w wyborach zwrócili się do mniejszości mieszkających w Londynie o poparcie, tego wcześniej nigdy nie było, i zwrócili się oczywiście tylko do Polaków, bo my jesteśmy największą i jednak w miarę zorganizowaną grupą - podkreślił Marcinkiewicz.

d3rhm7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rhm7b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj