Nowa decyzja PKW. "Korzystnie dla wyborców"
W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania - wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Również nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na jednej karcie.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak, w rozmowie z PAP wyjaśniła, że Państwowej Komisji Wyborczej zależało na tym, aby karty wyborcze miały formę jednej kartki.
Wybory 2023. Dwie karty do głosowania: Sejm i Senat
Wskazała, że taki format karty do głosowania jest najbardziej korzystny zarówno dla wyborców, ze względu na mniejszą liczbę nieważnych głosów, jak i dla komisji wyborczych, które są odpowiedzialne za liczenie głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas wyborów do Sejmu Polska jest podzielona na 41 okręgów wyborczych o różnej wielkości. Najmniejszym z nich jest Częstochowa, gdzie wybiera się 7 posłów, natomiast największym jest Warszawa, gdzie do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Podobnie jak w przypadku wyborów do Sejmu, nazwiska kandydatów do Senatu również znajdą się na jednostronicowej karcie do głosowania. Senatorowie są wybierani w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.
Tak politycy PiS wykorzystują referendum. Z wydatków nie muszą się rozliczać
Trzecią kartą, którą będzie można otrzymać 15 października w lokalu wyborczym będzie karta referendalna. Do przeprowadzenia referendum, mimo sprzeciwu ekspertów i opozycji, doprowadził obóz PiS.
Kandydaci PiS w wyborach parlamentarnych promują się więc pod płaszczykiem kampanii referendalnej. Banery z twarzami Andrzeja Jaworskiego i Michała Kowalskiego można znaleźć na Pomorzu. Postępując w ten sposób, politycy PiS nie muszą rozliczać się z wydatków, do czego są zmuszeni w trakcie oficjalnej kampanii wyborczej.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Źródła: PAP, PKW, WP