Trwa ładowanie...
d3g6ie5

Wybory 2020. W tej wsi kochają Andrzeja Dudę. Nowy i nieprawdopodobny rekord poparcia

Ponad 97 procent mieszkańców Wólki Ratajskiej oraz dwóch sąsiednich sołectw oddało głos na Andrzeja Dudę. To nie pomyłka komisji wyborczej, ale nowy rekord Polski w poparciu dla polityka. Mieszkańców nawet dziwi, że 24 osoby cichaczem oddały głos na Rafała Trzaskowskiego. Z ploteczek w sklepie wynikało, że wszyscy są za obecnym prezydentem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie. W Wólce Ratajskiej Andrzej Duda uzyskał poparcie - rekordowe - przekraczające 97 proc.
Wybory prezydenckie. W Wólce Ratajskiej Andrzej Duda uzyskał poparcie - rekordowe - przekraczające 97 proc. (WP)
d3g6ie5

- Tylko nie nazywajcie nas ciemnogrodem i biedakami, którzy biorą socjalne. Proszę się rozejrzeć. Tu nie ma ani jednej zrujnowanej chałupy - tłumaczy przedstawicielka komisji wyborczej w Wólce Ratajskiej. Wskazuje na remontowany właśnie kościół, zadbaną szkołę z przystrzyżonym trawnikiem i placem zabaw. Wieś nie ścigała się w konkursie na frekwencję. Już mają nową remizę Ochotniczej Straży Pożarnej, a w jej garażu kilkuletni samochód strażacki.

- Tutaj ludzie żyją z ciężkiej fizycznej pracy w rolnictwie. Zarabiają, są ambitni, trzymają się tradycyjnych wartości, chodzą do kościoła - podkreśla rozmówczyni. Woli wypowiadać się nieoficjalnie. Twierdzi, że media złośliwie opisują poglądy mieszkańców tzw. bastionów PiS. Potem są oni hejtowani w internecie. Chyba z tego powodu sołtys Wólki Ratajskiej odmówił wypowiedzi dla WP.

Wyborczy rekord Polski. 97 proc. głosów na Andrzeja Dudę

Rozmówczyni podkreśla, że "szare masy" głosują na Dudę, bo "większość dobrego" wydarzyła się w ostatnich latach. Rodzice dostają 500 plus, emeryci trzynaste emerytury. - Cały ten pieniądz zostaje w lokalnej społeczności. Nikt nie wynajmuje Ukraińców do pomocy w gospodarstwie, a na zagraniczne wczasy się nie jeździ. Co więcej mógł nam obiecać Rafał Trzaskowski? To ktoś z całkiem obcego świata. Dlatego nasz wynik jest piękny, wręcz niesamowity - komentuje.

d3g6ie5

Zobacz: Wyniki wyborów 2020. Przemówienie Andrzeja Dudy. Podziękował żonie, córce i wzruszonej Beacie Szydło

Protokół z Wólki Ratajskiej aż bije po oczach. W drugiej turze wyborów prezydenckich 854 głosy oddano na Andrzeja Dudę, a tylko 24 na Rafała Trzaskowskiego. W tej komisji głosowali też mieszkańcy przyległych sołectw: Kawęczyna oraz Rataja. Prezydent uzyskał 97,27 proc. poparcia - rekord ogólnopolski. To ten wynik podbił poparcie dla prezydenta w całej gminie Godziszów do niewiarygodnych 95 proc.

- Prezydent powinien tu przyjechać. Stanąć na górce przy kościele i podziękować - marzy pan Teofil, który mieszka na granicy Wólki Ratajskiej. Jako jeden z pierwszych wywiesił na swoim płocie plakat z prezydentem. Nie zamierza zdejmować plakatu do następnych wyborów. Swój głos na Dudę uzasadnia krótko: - Jestem rencistą, po wypadku. Kiedyś mi nie starczało na życie, a teraz jest lepiej. Duda rozmawia z amerykańskim prezydentem jak z równym. Pani prezydentowej też klasy nie brakuje - mówi.

d3g6ie5

Wybory prezydenckie w bastionie PiS. "Kto tu głosował na Trzaskowskiego?"

Jest jednak coś, co intryguje bardziej dociekliwych mieszkańców Wólki Ratajskiej. W sklepie, w skupie owoców, u mechanika, nawet w rozmowach na ławeczkach przed domami nikt nie przyznał się, że poparł Rafała Trzaskowskiego. We wsi wywieszono tylko dwa plakaty konkurentów prezydenta: Szymona Hołowni i Mirosława Piotrowskiego. Wiadomo, że jeden sympatyk Krzysztofa Bosaka dopisał jego nazwisko na karcie głosowań w II turze i zakreślił krzyżyk.

- Nie, u nas nie znajdzie pan nikogo, kto powie, że popierał kandydata LGBT. Były głosy oddane na podstawie zaświadczeń. To pewnie ludzie nietutejsi głosowali - zastanawia się jeden z miejscowych rolników. - Martwię się tylko, co dzieje z tymi młodymi Polakami, że w miastach tak głosowali na Trzaskowskiego. Może oni są zbyt młodzi i nie pamiętają, że PO nie dawała matkom nawet na cukierka. Wójt mi mówił, że samego 500 plus wypłacili u nas 3 miliony. To chyba coś znaczy?! - mówi ze złością i wraca do pracy.

To samo słyszymy jeszcze od miejscowego listonosza, sprzedawczyni w sklepie, matki bawiącej się z dziećmi na placu zabaw, przedsiębiorcy na samozatrudnieniu. Tylko jedna osoba przyznała, że nie głosowała na Dudę. - Ja byłam zmęczona tym entuzjazmem dla prezydenta - zwierzyła się.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3g6ie5

Podziel się opinią

Share
d3g6ie5
d3g6ie5