Trwa ładowanie...

Wybory 2020 w obliczu koronawirusa. Prof. Andrzej Zoll: PKW powinna podać się do dymisji

Wybory 2020. Na takie, które proponuje PiS, prof. Andrzej Zoll się nie zgadza. Zapowiedział bojkot wyborów korespondencyjnych w maju i nazwał je "farsą". Krytycznie ocenił też wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Wybory 2020 w obliczu koronawirusa. Prof. Andrzej Zoll: PKW powinna podać się do dymisjiŹródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d1ivneh
d1ivneh

Plan PiS na wybory nie podoba się prof. Andrzejowi Zollowi. W Radiu Zet powiedział wprost: - To, co jest przygotowywane na maj, z Konstytucją nie ma nic wspólnego. To głosowanie, a nie wybory. Wybory są wtedy, kiedy są zgodne z Konstytucją.

Jak tłumaczył, nie można zmieniać procesu wyborczego od momentu określenia daty wyborów do ich przeprowadzenia. - W ciągu kilku miesięcy mieliśmy kilka zmian dotyczących przepisów ordynacji wyborczej. To była kpina z legislacji. Te zmiany były przeprowadzone w sposób urągający procesowi legislacyjnemu. W ciągu dwóch godzin od wpłynięcia projektu dochodziło do uchwalenia ustawy, Senat miał też niedużo czasu - mówił prof. Zoll.

Dodał, że do zaakceptowania jest wprowadzenie głosowania korespondencyjnego, ale jako drugiego - obok tradycyjnego. Wybory w całości korespondencyjne nazwał "farsą" i podkreślił, że "nie chce mieć z nimi do czynienia". - Na pewno nie pójdę wybierać według tego systemu, który nam władza funduje - zapowiedział.

Zobacz też: Wybory 2020. Obóz rządzący poróżniony. "Rozpad rządu możliwy"

Koronawirus w Polsce. Restrykcje i zmiany nielegalne?

Profesor odniósł się też do obostrzeń, na które zdecydował się rząd, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Obecnie mamy naruszoną konstytucję, bo są drastycznie naruszone prawa obywatelskie, ale bez podstawy prawnej - zauważył. Zaznaczył, że takie ograniczenia można wprowadzać, ale tylko wtedy, kiedy zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej.

d1ivneh

- Od strony formalnej jest znacznie gorzej niż było w PRL-u - dodał prof. Zoll. W ten sposób odniósł się do wyborów prezydenckich, które jego zdaniem "maja już określony finał". - Teraz to rząd ma być organem, który nadzoruje wybory. To jest absolutnie w państwie demokratycznym, w zbudowanym systemie, niedopuszczalne. W PRL-u nie było takiej sytuacji, żeby PKW nie miała kontroli nad całym przebiegiem procesu wyborczego. Teraz jest kwiatkiem do kożucha, a proces wyborczy ma w rękach rząd - mówił profesor.

Prezydent Andrzej Duda opowiadając się za przeprowadzeniem wyborów, podkreśla, że bez nich ciągłość władzy zostanie przerwana. Prof. Zoll mu odpowiedział. - Nie wiemy, kiedy będą warunki do przeprowadzenia solidnych wyborów, ale w Konstytucji są wyraźne przepisy. Jeżeli kadencja prezydenta kończy się przed końcem stanu - tych 90 dni - to prezydent nie traci funkcji. Jest wtedy utrzymana ciągłość władzy - podkreślił.

Ocenił, że "prezydent robi nam wodę z mózgu" to trafne określenie. Prof. Zoll powiedział też, że to, co w związku z wyborami robi marszałek Sejmu, to "karykatura", a na miejscu członków PKW, podałby się do dymisji.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj