Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Senat wzywa rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Wybory 2020. Sejm będzie głosował na wetem wyższej izby w czwartek rano. Tymczasem Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia w kraju stanu klęski żywiołowej.

Wybory 2020. Senat wzywa rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowejŹródło: PAP
d2swcaq

Wybory 2020. Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie kraju.

W uchwale podkreślono, że w związku ze stanem epidemii wprowadzono w Polsce wiele ograniczeń, w tym z zakresu praw człowieka, wolności osobistych i obywatelskich. Zaznaczono, że w sytuacji, z jaką w związku z epidemią mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest stan klęski żywiołowej. Zwrócono uwagę, że unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na finanse państwa.

Zaznaczono ponadto, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich. Jak zauważają senatorowie, istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, i nie można przeprowadzić w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów.

Zobacz wideo: Władysław Kosiniak-Komysz wyciąga rękę do Jarosława Gowina. Będą zmiany w Sejmie?

Za uchwałą zagłosowało 51 senatorów, 49 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt uchwały złożyła grupa senatorów KO i Lewicy.

d2swcaq

Wybory 2020. Co dalej?

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego pismo z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z Konstytucją. Prezes TK Julia Przyłębska poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie.

Sejm będzie głosował nad wetem Senatu ws. głosowania korespondencyjnego w czwartek. Jeszcze w środę odbędzie się debata prezydenckie na antenie TVP. Wcześniej w mediach pojawiły się doniesienia, że głosowanie może zbiec się z debatą.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2swcaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2swcaq
Więcej tematów