Wybory 2020. RPO jednoznacznie. "Obecnie nie do przeprowadzenia"
Rzecznik Praw Obywatelskich wydał opinię ws. nadchodzących wyborów prezydenckich. W oświadczeniu można przeczytać m.in., że forma korespondencyjna głosowania "niesie ze sobą szereg bardzo poważnych wyzwań organizacyjnych i technicznych".
Opinia RPO ws. ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich, którą Sejm uchwalił 6 kwietnia, trafiła do Senatu. Adam Bodnar podkreśla, że głosowanie korespondencyjne wzmacnia gwarancję zasady powszechności. Zupełnie inaczej jest jednak w sytuacji, gdy jest to wyłączna forma oddania głosu.
"Gdy głosowanie korespondencyjne staje się jedyną procedurą, gwarancje zasady powszechności głosowania zostają znacząco obniżone w porównaniu z procedurą podstawową (głosowanie w lokalu wyborczym i jedna lub kilka dodatkowych - w tym głosowanie korespondencyjne. (…) Niewłaściwe jej funkcjonowanie prowadzi do pozbawienia wyborcy możliwości skorzystania z czynnego prawa wyborczego" - uważa RPO.
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Błażej Spychalski o zmianie terminu. Przywołuje przepisy
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar już w marcu br. twierdził, że warunkach panujących obecnie w Polsce nie można przeprowadzić wyborów. "W Polsce już dawno powinien być wprowadzony stan nadzwyczajny w postaci stanu klęski żywiołowej" - dodał.
Wybory prezydenckie 2020. RPO krytykuje pomysł wyborów korespondencyjnych
W udostępnionym dokumencie Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza także, że przy wprowadzeniu jedynie głosowania korespondencyjnego nie wszyscy wyborcy będą mogli wziąć w nim udział. "Nie ma gwarancji, że głosowanie korespondencyjne będzie zgodne z zasadą powszechności" - czytamy na stronie RPO.
Jednym z głównych zagrożeń dla przeprowadzenia majowych wyborów prezydenckich RPO podaje także panującą w Polsce epidemię koronawirusa. Według opublikowanej opinii niemożliwe jest bezpieczne i poprawne zorganizowanie głosowania korespondencyjnego w tak krótkim czasie przed wyborami. "W opinii RPO przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP zarządzonych na dzień 10 maja 2020, z uwagi na zagrożenia związane z COVID-19, nie jest możliwe" - pisze RPO.
RPO zauważa też, że nie wszyscy kandydaci startujący w nadchodzących wyborach mają takie same szansę na kontakt z obywatelami. "Kampania wyborcza nie toczy się z poszanowaniem zasady równości szans kandydatów, a obywatelom nie jest przekazywana wiedza o wyborach w minimalnym, satysfakcjonującym stopniu" - czytamy w opinii.
Przeczytaj też: Wybory 2020 w obliczu koronawirusa. Prof. Andrzej Zoll: PKW powinna podać się do dymisji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl