Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Prezes TK informuje o wszczęciu postępowania ws. wniosku marszałek Sejmu

Prezes Trybunału Konstytucyjnego informuje w odpowiedzi do marszałek Sejmu o wszczęciu postępowania ws. wniosku dotyczącego daty wyborów. Elżbieta Witek zapytała TK, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich jest rozwiązaniem zgodnym z konstytucją.

Share
Wybory 2020. Prezes TK informuje o wszczęciu postępowania ws. wniosku marszałek Sejmu
Źródło: Getty Images
d152x9g

Marszałek Sejmu w pytaniu przesłanym TK zaznaczyła, że obowiązuje 10 maja jako termin wyborów prezydenckich "dopóki nie będzie stwierdzenia przez TK, że marszałek Sejmu może przesunąć termin wyborów". "Powtarzam - przesunięcie terminu wyborów, ale w terminach konstytucyjnych, czyli tym najpóźniejszym terminem możliwym jest 23 maja" - mówiła Elżbieta Witek.

Jest już odpowiedź od Julii Przyłębskiej. Prezes Trybunału Konstytucyjnego poinformowała o wszczęciu postępowania ws. wniosku dotyczącego daty wyborów. Prezes TK wnosi o przedstawienie pisemnego stanowiska Sejmu do czwartku do godz. 10.

"O terminie rozprawy lub o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym uczestnicy postępowania zostaną powiadomieni odrębnym pismem" - zaznaczyła prezes TK.

d152x9g

Wybory 2020. PKW odpowiada ws głosowania

Witek poinformowała również we wtorek w rozmowie z telewizją państwową, że skierowała pismo do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem, czy instytucja ta jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie w dniu 10 maja.

Zobacz wideo: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz o rezygnacji z debaty TVP. Stawia warunek

Śledź na żywo: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-16-latka-zlamala-kwarantanne-kare-zaplaci-ojciec-relacja-na-zywo-6-maja-6507472953714817a" target="_blank">Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja</a>

Szef PKW Sylwester Marciniak w pisemnej wypowiedzi - już po dwóch godzinach - stwierdził, że przeprowadzenie wyborów w najbliższą niedzielę jest niemożliwe.

"Przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych" - czytamy w odpowiedzi szefa PKW.

Przed godz. 19 zakończyły się obrady Sejmu. Marszałek Elżbieta Witek ogłosiła przerwę do godz. 9 w czwartek rano. To oznacza, że głosowanie ws. projektu PiS o wyborach korespondencyjnych może odbyć się dopiero jutro.

d152x9g

Nadal niepewna jest większość, która mogłaby poprzeć rozwiązania zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Według informacji Wirtualnej Polski, dwunastu z osiemnastu posłów Porozumienia zagłosuje w Sejmie przeciwko wyborom korespondencyjnym. To oznacza, że forsowana przez obóz Jarosława Kaczyńskiego ustawa upadnie.

Wybory 2020. Debata prezydencka - także na stronie głównej WP

W środę wieczorem na antenie TVP odbędzie się debata prezydencka. Wezmą w niej udział kandydaci oraz obecnie urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Debatę zaplanowano na godzinę 20:30 i ma trwać 70 minut. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP1 oraz TVP Info. W Internecie przebieg debaty będzie można śledzić na TVP Stream.

d152x9g

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
d152x9g

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d152x9g

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d152x9g
d152x9g
Więcej tematów