Wybory 2020. Prezes TK informuje o wszczęciu postępowania ws. wniosku marszałek Sejmu
Prezes Trybunału Konstytucyjnego informuje w odpowiedzi do marszałek Sejmu o wszczęciu postępowania ws. wniosku dotyczącego daty wyborów. Elżbieta Witek zapytała TK, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich jest rozwiązaniem zgodnym z konstytucją.
Marszałek Sejmu w pytaniu przesłanym TK zaznaczyła, że obowiązuje 10 maja jako termin wyborów prezydenckich "dopóki nie będzie stwierdzenia przez TK, że marszałek Sejmu może przesunąć termin wyborów". "Powtarzam - przesunięcie terminu wyborów, ale w terminach konstytucyjnych, czyli tym najpóźniejszym terminem możliwym jest 23 maja" - mówiła Elżbieta Witek.
Jest już odpowiedź od Julii Przyłębskiej. Prezes Trybunału Konstytucyjnego poinformowała o wszczęciu postępowania ws. wniosku dotyczącego daty wyborów. Prezes TK wnosi o przedstawienie pisemnego stanowiska Sejmu do czwartku do godz. 10.
"O terminie rozprawy lub o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym uczestnicy postępowania zostaną powiadomieni odrębnym pismem" - zaznaczyła prezes TK.
Wybory 2020. PKW odpowiada ws głosowania
Witek poinformowała również we wtorek w rozmowie z telewizją państwową, że skierowała pismo do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem, czy instytucja ta jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie w dniu 10 maja.
Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja
Szef PKW Sylwester Marciniak w pisemnej wypowiedzi - już po dwóch godzinach - stwierdził, że przeprowadzenie wyborów w najbliższą niedzielę jest niemożliwe.
"Przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych" - czytamy w odpowiedzi szefa PKW.
Przed godz. 19 zakończyły się obrady Sejmu. Marszałek Elżbieta Witek ogłosiła przerwę do godz. 9 w czwartek rano. To oznacza, że głosowanie ws. projektu PiS o wyborach korespondencyjnych może odbyć się dopiero jutro.
Nadal niepewna jest większość, która mogłaby poprzeć rozwiązania zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Według informacji Wirtualnej Polski, dwunastu z osiemnastu posłów Porozumienia zagłosuje w Sejmie przeciwko wyborom korespondencyjnym. To oznacza, że forsowana przez obóz Jarosława Kaczyńskiego ustawa upadnie.
Jak wyjaśnia publicysta WP Michał Wróblewski, wybory prezydenckie w maju mogą się nie odbyć, ale w tle znajduje się scenariusz z Sądem Najwyższym.
Wybory 2020. Debata prezydencka - także na stronie głównej WP
W środę wieczorem na antenie TVP odbędzie się debata prezydencka. Wezmą w niej udział kandydaci oraz obecnie urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Debatę zaplanowano na godzinę 20:30 i ma trwać 70 minut. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP1 oraz TVP Info. W Internecie przebieg debaty będzie można śledzić na TVP Stream.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.