Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Postanowienie marszałek Sejmu ws. nowego terminu już w Dzienniku Ustaw

Wybory 2020. Postanowienie marszałek Sejmu ws. zarządzenia wyborów prezydenckich zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Tymczasem, jak ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska, wzór formularza do zbierania podpisów nie ulegnie zmianie. Taką decyzję miała podjąć Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory 2020. Postanowienie marszałek Sejmu ws. nowego terminu już w Dzienniku UstawŹródło: PAP
d4jcfk6
d4jcfk6

Jak wynika z postanowienia, marszałek Witek zarządza wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na niedzielę 28 czerwca.

"Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia. Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia" - czytamy w dokumencie.

Wybory 2020. Co z podpisami? Decyzja PKW

Po kilkunastu dniach niepewności i przepychanek parlamentarnych poznaliśmy datę wyborów prezydenckich. - Zarządzam wybory na 28 czerwca - ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Mimo że zarządzenie w tej sprawie nie ukazało się od razu w Dzienniku Ustaw, kandydaci już ruszyli z kampanią. Jako jeden z pierwszych do działania przystąpił nowy kandydat KO Rafał Trzaskowski, który zaczął w Warszawie zbierać podpisy pod swoją kandydaturą. Do 10 czerwca musi zebrać 100 tysięcy.

d4jcfk6

Jak ustalił nieoficjalnie reporter Wirtualnej Polski Michał Wróblewski, wzór formularza do zbierania podpisów nie ulegnie zmianie. Tak miała zdecydować Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory 2020. Szczegółowy kalendarz wyborczy

Według kalendarza wyborczego do 10 czerwca trwa zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów w wyborach prezydenckich. Dla Polaków mieszkających za granicą istotna jest informacja, że mają czas na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego do właściwego konsula do 13 czerwca.

Zobacz wideo: Jarosław Gowin z ochroną. Polityk potwierdza doniesienia WP. "Zacząłem otrzymywać groźby"

Z kolei od 16 do 26 czerwca mają być przekazywane informacje przez m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego o wyborcach podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Do 21 czerwca istnieje możliwość wydania przez PKW na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia uchwały, w której "zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej".

d4jcfk6

Polacy mieszkający za granicą mają odebrać pakiety wyborcze do 22 czerwca. Z kolei ci, którzy będą głosować na terenie Polski, mają zgłosić chęć do wzięcia udziału w wyborach korespondencyjnych do 23 czerwca. Jak wynika z dokumentu do tego samego dnia mają też odebrać pakiety wyborcze.

Z kolei do 26 czerwca jest możliwość "zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów".

d4jcfk6

Tego samego dnia ma również nastąpić wrzucenie przez wyborców głosujących korespondencyjnie w kraju kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

Wybory prezydenckie 2020. Jak to będzie wyglądać?

Kampania wyborcza ma się zakończyć 26 czerwca o północy. W niedzielę 28 czerwca o godzinie 7 ma rozpocząć się głosowanie. Do godziny 21 jest czas na dostarczenie kopert zwrotnych przez wyznaczonego operatora. W przypadku głosowania za granicą ma nastąpić przekazanie przez konsulów właściwym obwodowym komisjom wyborczym kopert zwrotnych, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jcfk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jcfk6
Więcej tematów