Trwa ładowanie...
d4g9sck

Wybory 2020. PKW reaguje na fake newsy. Apel przed II turą

"Uprawnionymi do udziału w II turze wyborów prezydenckich są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu" - stwierdza w komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza. To reakcja na wpisy w mediach społecznościowych z nieprawdziwymi stwierdzeniami o zasadach głosowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. PKW reaguje na fake newsy. Apel przed II turą
Wybory 2020. PKW reaguje na fake newsy. Apel przed II turą (PAP)
d4g9sck

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - napisał w komunikacie szef PKW Sylwestra Marciniaka.

Marciniak podkreślił również, że tak przewidują zasady przeprowadzania wyborów prezydenta określone w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym.

"Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - zaznaczył szef PKW.

d4g9sck

Zobacz wideo: Burza wokół ułaskawienia Andrzeja Dudy. Ryszard Czarnecki o "niemoralnych atakach"

Sylwester Marciniak uznał "za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako 'instrukcje dla wyborców', żarty czy w jakiejkolwiek innej formie".

Wybory 2020. PKW reaguje na fake newsy. Apel przed II turą

"Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

Marciniak zaapelował również o niepowielanie nieprawdziwych materiałów.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g9sck

Podziel się opinią

Share

d4g9sck

d4g9sck
Więcej tematów