Trwa ładowanie...
d1s6pb0

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski: Andrzej Duda stchórzył

- Pan prezydent boi się przyjść na spotkanie, w którym nie zna pytań. Godzi się tylko na ustawki. Stchórzył po prostu - mówi w TVN24 prezydent Rafał Trzaskowski. Kandydat KO miał dziś spotkać się na debacie z Andrzejem Dudą, której organizatorami była stacja TVN24 oraz Wirtualna Polska i Onet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski skrytykował Andrzeja Dudę (zdjęcie ilustracyjne)
Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski skrytykował Andrzeja Dudę (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
d1s6pb0

Rafał Trzaskowski był gościem programu "Kropka nad i" w TVN24. Prezydent Warszawy został zapytany o słowa premiera Morawieckiego ws. słabnącej epidemii koronawirusa.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskwoski: Andrzej Duda stchórzył

- Ja zacznę od tego, że nie ma tu Andrzeja Dudy. Pan prezydent boi się przyjść na spotkanie, w którym nie zna pytań. Godzi się tylko na ustawki. Stchórzył po prostu - powiedział Rafał Trzaskowski.

d1s6pb0

Odnosząc się do słów premiera stwierdził, że w jednym rząd ma rację. - Na wybory trzeba iść, ale czy skończyła się epidemia? Tego nie ustala premier Morawiecki - powiedział prezydent Warszawy.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Adam Bielan o debacie WP: nie przystajemy na dyktat medialny

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski odpowiada na pytania internautów

Polityk odpowiadał też na pytania internautów, które spływały w związku z debatą wyborczą, która miała mieć miejsce w czwartek. Jedno z nich dotyczyło lekarzy rezydentów, którzy coraz częściej wyjeżdżają z Polski. - Rząd zupełnie nas zostawił. Znajdą się pieniądze na podwyżki, kiedy zrezygnujemy z wielkich inwestycji, w które rząd chce pakować pieniądze. Musimy zadbać o młodzież, która chce iść w Polsce na studia. Musimy wyłożyć więcej pieniędzy na służbę zdrowia - mówił Trzaskowski.

d1s6pb0

Jak zaznaczył, "rząd drenuje szpitale i nie pomaga im pieniężnie". - Uważam również, że musimy poprawić warunki na SOR-ach. Musimy zadbać o to, by minister zdrowia nie podejmował decyzji w sposób polityczny - dodał prezydent Warszawy.

Polityk był pytany również o wiece wyborcze, na których łamane są zasady reżimu sanitarnego. - Od miesięcy domagam się informacji od ministra zdrowia, gdzie i jaka sytuacja obecnie panuje. To ważne dla nas i sztabu, by planować przedsięwzięcia - mówił Trzaskowski.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski o emeryturach stażowych

Prezydent Warszawy odpowiadał również na pytania dotyczące emerytur stażowych. - Ja bym taką ustawę podpisał. Uważam jednak, że emerytury stażowe powinny być załatwiane w pierwszej kolejności, bo ten system jest zwyczajnie niesprawiedliwy - podkreślił.

d1s6pb0

W trakcie programu padło też pytanie o budżet państwa. - Jeżeli będą do mnie kierowane ustawy, które będą dobrze skalkulowane, będą konsultowane społecznie, to ja te ustawy podpiszę. Twarde weto będzie tam, gdzie rząd będzie okradał Polaków. Dziś prezydent z PiS podpisuje absolutnie wszystko, jak leci - mówił Rafał Trzaskowski.

- Nie ma dziś odpowiedzi na pytanie: jaki jest aktualny stan budżetu państwa. Ponoć szykuje się podwyżka podatków. PiS otrzymał państwo w bardzo dobrym stanie finansowym, teraz idą trudne czasy, a my słyszymy, że rząd coś ukrywa - dodał polityk KO.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski wprost o aborcji

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę, która będzie dotyczyła zaostrzenia prawa aborcyjnego. - Obiecałem to mojej żonie. Nie wypowiem się jednakowo w żadnej sytuacji poza tą, gdzie dostanę do podpisu ustawę, która będzie to prawo zaostrzała - podkreślił.

d1s6pb0

Prezydent Warszawy odniósł się do swoich słów z czwartku, gdzie powiedział, że każdy polityk pracujący w jego przyszłej kancelarii będzie musiał złożyć swoją legitymację partyjną. - Gdy mówi się, że słucham rad od Donalda Tuska, to pojawia się uśmiech. Donalda Tuska nie ma w polskiej polityce. Nie ma sytuacji, gdy ktoś może mi coś kazać. Mogę słuchać rad - mówił Trzaskowski.

Wśród pytań internautów pojawiło się też to, dotyczące edukacji w Polce. - PiS wiele zniszczył, ale to, jak zepsuł polski system nauczania, to coś strasznego. Problemy trzeba rozwiązywać systemowo - mówił prezydent Warszawy.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski o "Karcie wolności w sieci"

Trzaskowski był pytany także o "Kartę wolności w sieci", którą w czwartek podpisał Andrzej Duda. - To, że prezydent Duda chce podpisać cokolwiek, co w nazwie ma "wolność", to czysta kpina. Pan prezydent Duda zrobił z tego oręż polityczny. Ja uważam, że gdy mówimy o statusie artysty, musimy to na spokojnie przedyskutować - mówił.

d1s6pb0

- Ja zawetuję każdą ustawę, która podatkiem obciąży obywateli. Jeżeli przyjęlibyśmy rozwiązanie francuskie, gdzie korporacje dzielą się zyskiem z artystami, jestem jak najbardziej za - dodał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy odpowiadał również na pytania dotyczące relacji Polski z Rosją. - To myśmy zawalczyli o sankcje dla Rosji wtedy, gdy weszli do Donbasu. Dopóki Rosja nie przestanie prowadzić agresywnej polityki, uważam, że te sankcje powinny być utrzymane. Tylko twarda polityka może pomóc w stosunkach z Rosją - zaznaczył kandydat na prezydenta z ramienia KO.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d1s6pb0

Podziel się opinią

Share

d1s6pb0

d1s6pb0
Więcej tematów