Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Najnowszy sondaż. Rafał Trzaskowski goni, Andrzej Duda traci

Wybory 2020. Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda ma powody do zmartwień. Notowania Rafała Trzaskowskiego rosną również w drugiej turze.

Share
Wybory 2020. Najnowszy sondaż. Rafał Trzaskowski goni, Andrzej Duda traci
Źródło: PAP
dfm48oy

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, a o głosy walczyliby Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, to różnica na korzyść tego pierwszego byłaby niewielka - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Chęć oddania głosu na kandydata obozu Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało 51,32 proc. uczestników badania, a na polityka Platformy Obywatelskiej i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - 48,68 proc.

- W oczywisty sposób od co najmniej wyborów samorządowych w 2018 roku wiemy, że w przypadku starcia kandydata PiS i jakiejkolwiek innej partii, będzie włączał się mechanizm plebiscytu - komentuje w rozmowie z "SE" prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz wideo: Rafał Trzaskowski i współpraca z PiS? Kandydat KO i prezydent Warszawy podaje nazwiska

Politolog zauważa, że podczas wyborów prezydenckich podczas drugiej tury kumulują się głosy zwolenników - choć nie wszystkich - kandydatów opozycji.

dfm48oy

- Istotna część wyborców jest wciąż bardziej motywowana "antypisem", niż sympatią czy aprobatą dla programu kandydata opozycji - ocenia prof. Chwedoruk. Jego zdaniem nie bez znaczenia jest też "efekt nowości" Rafała Trzaskowskiego, który zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską.

WP
Źródło: WP

Wybory 2020. Najnowszy sondaż. Rafał Trzaskowski goni, Andrzej Duda traci

Sondaż Instytut Badań Pollster dla "SE" przeprowadzono w dniach 26-27 maja metodą CAWI na próbie 1038 dorosłych Polaków. W pierwszej turze w tym badaniu poparcie dla Andrzeja Dudy spadło poniżej 40 proc. Prezydent Warszawy może liczyć na poparcie na poziomie 26,6 proc. Trzeci w zestawieniu jest Szymon Hołownia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfm48oy

Podziel się opinią

Share
dfm48oy
dfm48oy
Więcej tematów