Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Jaki złożyć wniosek?
Jak wygląda głosowanie poza miejscem zameldowania? Jeśli nie masz meldunku w gminie, w której mieszkasz, a chcesz oddać głos w wyborach 2020, musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Z kolei, jeśli w czasie wyborów będziesz tymczasowo przebywał na terenie innej gminy, konieczny będzie wniosek o wpisanie do spisu wyborców.
05.06.2020 21:31
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców
Jeśli w dniu wyborów nie będziesz mógł zagłosować w miejscu, gdzie jesteś zameldowany na stałe, ponieważ np. będziesz na wakacjach lub na delegacji na drugim końcu Polski, możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
Wniosek ten może złożyć każdy, kto:
- ma skończone 18 lat,
- posiada prawa wyborcze,
- chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stałe,
- chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
- nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.
Jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania, złożenie wniosku jest konieczne. Możesz to zrobić przez internet lub osobiście w urzędzie. Aby złożyć wniosek do dopisanie do spisu wyborców przez internet, potrzebny będzie Profil Zaufany (eGO) lub e-dowód, które pozwolą potwierdzić tożsamość.
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców
Jeśli na stałe mieszkasz w danej miejscowości, ale nie masz tam meldunku, możesz zagłosować tym miejscu w wyborach 2020, ale pod warunkiem, że złożysz wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Do rejestru wyborców zostaniesz wpisany na stałe. Jak to zrobić i móc głosować poza miejscem stałego zameldowania? Najlepiej korzystając z Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Jeśli nie masz takiej możliwości, musisz złożyć wniosek w gminie, w której mieszkasz.
Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców może złożyć osoba, która:
- mieszka na stałe w innej gminie niż ta, w której jest zameldowana albo nigdzie nie jest zameldowana, ale stale przebywa na terenie danej gminy,
- może głosować, czyli ma co najmniej 18 lat i ma prawa wyborcze.