Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Andrzej Duda w USA o "Forcie Trump": to nie nazwa fizycznie istniejącej bazy

Wraz z kolejną wizytą Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych wraca temat "Fortu Trump". Prezydent przyznał, że nie jest to "nazwa fizycznie istniejącej bazy, tylko zbiór działań zwiększających obecność wojskową USA w Polsce". Duda wspomniał również reakcję Trumpa, gdy po raz pierwszy usłyszał tę nazwę.
Share
Wybory 2020. Andrzej Duda w USA o "Forcie Trump"
Wybory 2020. Andrzej Duda w USA o "Forcie Trump"Źródło: PAP
d43rd9p

Andrzej Duda przybył do Stanów Zjednoczonych. Ma spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Będziemy omawiali wszystkie tematy, które przez ostatnie dni były sygnalizowane przez stronę amerykańską - powiedział Duda przed spotkaniem.

Wspomniał m.in. o współpracy militarnej, gospodarczej, także w regionie Trójmorza.

- Będziemy rozmawiali o współpracy energetycznej i bezpieczeństwie energetycznym. Będziemy też rozmawiali o współpracy w dziedzinie telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa - wspomniał prezydent Duda. Dodał, że poruszona zostanie również kwestia współpracy w dziedzinie badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

d43rd9p

Zobacz też: Pomysł PiS tuż przed wyborami. Szymon Hołownia ostro krytykuje. "Jak w PRL-u"

"Fort Trump". Andrzej Duda tłumaczy pomysł

Prezydent Duda pytany o relokację amerykańskich żołnierzy powiedział, że należy "zadbać o to, żeby z Europy te jednostki nie zostały wycofane". - Dla architektury bezpieczeństwa Europy, UE czy też wschodniej flanki Sojuszu jest jak najlepiej, żeby jak największa siła armii Stanów Zjednoczonych w tym regionie się znajdowała - mówił Andrzej Duda

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie pojawiła się kwestia "Fortu Trump". Andrzej Duda przyznał, że kiedy po raz pierwszy wypowiedział tę nazwę w obecności Donalda Trumpa, to "pan prezydent po prostu się śmiał".

d43rd9p

- To kryptonim pewnej akcji polityczno-wojskowej - tłumaczył Duda. - Fort Trump to nie nazwa fizycznie istniejącej bazy, tylko zbiór działań zwiększających obecność wojskową USA w Polsce za kadencji prezydenta Trumpa - dodał.

Prezydent pytany o rzekome przeniesienie broni nuklearnej stwierdził, że "nigdy nie rozmawiał z Donaldem Trumpem na ten temat". - Wiem, że w Polsce pojawia się mnóstwo plotek w tej kwestii, ale nigdy to zagadnienie nie było przedmiotem naszej rozmowy - mówił Duda.

Efekt wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA? Po przylocie do Polski zaplanował ważne spotkanie

Jak ustaliła Wirtualna Polska, bezpośrednio po przylocie z Waszyngtonu prezydent Polski Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami największych amerykańskich firm, które inwestują w Polsce. Tematem spotkania mają być kolejne inwestycje w naszym kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43rd9p

Podziel się opinią

Share
d43rd9p
d43rd9p
Więcej tematów