Efekt wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA? Po przylocie do Polski zaplanował ważne spotkanie
Jak ustaliła Wirtualna Polska, bezpośrednio po przylocie z Waszyngtonu prezydent Polski Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami największych amerykańskich firm, które inwestują w Polsce. Tematem spotkania mają być kolejne inwestycje w naszym kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.
Spotkanie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Ok. godziny 11.30, czyli bezpośrednio po przylocie prezydenta Polski z Waszyngtonu. Okazją do spotkania jest przypadające w tym roku 30-lecie gospodarczych relacji polsko-amerykańskich. Według ustaleń WP, w spotkaniu weźmie udział ok. 20 przedstawicieli największych firm amerykańskich inwestujących od lat w Polsce. Nieoficjalnie w spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele sektora informatycznego, medycznego, przemysłowego, wojskowego i lotniczego.
Jak ustaliła Wirtualna Polska, wśród nich będą przedstawiciele firm Emitel, Philips, Lockheed, Johnson & Johnson, General Electric, Google i Microsoft.
- Prezydent bezpośrednio po wizycie w USA będzie rozmawiał z najsilniejszymi amerykańskimi graczami na polskim rynku. Rozmowy mają skupić się wokół kolejnych inwestycji w Polsce, wokół nowych miejsc pracy. Firmy amerykańskie dostrzegają obecność żołnierzy USA w Polsce, a tym samym podkreślają bezpieczeństwo inwestycji - mówi nam jeden ze współpracowników prezydenta.
Przypomnijmy, że w środę Microsoft i Google zadeklarowały, że zainwestują w Polsce 3 mld zł w najbliższych latach. Informację o inwestycji Google w Polsce, której wartość może sięgać 1,5-2 mld dolarów podał w środę "Puls Biznesu". Z kolei Microsoft podpisał w maju z Operatorem Chmury Krajowej porozumienie, dzięki któremu w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów.
Według firmy doradczej KPMG, amerykańskie firmy, obecne w Polsce od ponad 30 lat, zarówno w sektorze produkcji przemysłowej, jak i usługach, posiadają aktywa o wartości 54,5 mld USD. Zainwestowały one w naszym kraju 24,4 mld USD, choć nieoficjalnie mówi się o kwocie blisko trzy razy wyższej.
W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego, które zatrudniają ok. 267 tys. pracowników, a po uwzględnieniu zatrudnienia pośredniego – nawet 309 tys. osób. Dla inwestorów amerykańskich Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów w Unii Europejskiej i najważniejszym, jeśli chodzi o region Europy Środkowej i Wschodniej.
Jak wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej i firmy doradczej KPMG, wśród amerykańskich TOP 10 firm w Polsce są : Amazon, United Technologies Corp., Lear Corp., IBM Corp., McDonald's Corp., Citigroup, CVC Capital Partners, Tenneco, General Electric Company, Whirlpool Corp.
W środę wieczorem polskiego czasu o relacjach gospodarczych będą rozmawiali również Donald Trump i Andrzej Duda.
- Moje spotkanie z Donaldem Trumpem będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczych i budowania dalej relacji z USA, przede wszystkim relacji gospodarczych – powiedział po przylocie do Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda.