Trwa ładowanie...

Wybory 2019: trwa cisza wyborcza. Sprawdź, do kiedy potrwa i co grozi za jej złamanie

Cisza wyborcza potrwa aż do końca wyborów parlamentarnych, czyli do godz. 21 w niedzielę. Sprawdź, jakie kary są przewidziane za jej złamanie.

Wybory 2019: trwa cisza wyborcza. Sprawdź, do kiedy potrwa i co grozi za jej złamanieŹródło: iStock.com
d2q3mme
d2q3mme

Wybory 2019 – cisza wyborcza

Wybory Parlamentarne odbędą się już w niedzielę 13 października. Wówczas wybierzemy 100 senatorów i 460 posłów. Przypominamy, że w celu głosowania należy stawić się w lokalu wyborczym odpowiadającym naszemu miejscu zameldowania. Na miejscu zostanie zweryfikowana nasza tożsamość, dlatego musimy wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem (może to być zarówno dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, jak i legitymacja studencka). Na 24 godziny przed dniem głosowania rozpoczyna się tzw. cisza wyborcza. Jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się w niedzielę o godzinie 21.

Cisza wyborcza – co grozi za jej złamanie?

Należy podkreślić, że ciszę wyborczą narusza każdy element agitacji wyborczej, czyli publicznego zachęcania innych do głosowania w określony sposób. Podczas jej trwania, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować manifestacji i pochodów, rozpowszechniać materiałów wyborczych i wygłaszać związanych z wyborami przemówień. Chociaż plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem tego okresu, nie muszą być zrywane, nie wolno poruszać się pojazdami oklejonymi w grafiki wyborcze zachęcające do głosowania na dane ugrupowanie. Nie wolno też agitować w internecie ani lokalu wyborczym (eksponowanie symboli i znaków kojarzonym z kandydatami lub komitetami jest zakazane).

Wybory parlamentarne 2019 – co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Najwyższe grzywny za złamanie zakazu agitacji wynoszą od 500 tys. do 1 mln zł za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi to zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące wyników wyborów, przewidywalnych zachowań wyborców, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można jednak zachęcać innych do stawienia się w lokalach wyborczych. Należy zaznaczyć, że o tym, czy dana czynność stanowiła złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko sądy i organy ścigania. Wyborcy, który będą świadkami naruszeń ciszy wyborczej, powinni zgłosić to bezpośredni policji lub do prokuratury.

d2q3mme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q3mme
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj