Trwa ładowanie...

Cisza wyborcza. Jak długo trwa cisza wyborcza? Co można, a czego nie można robić w trakcie ciszy wyborczej?

Cisza wyborcza to okres tuż przed wyborami (oraz w ich trakcie), podczas którego zakazana jest agitacja wyborcza. Co to oznacza? Do kiedy obowiązuje cisza wyborcza i jakie są kary za jej złamanie?

Cisza wyborcza. Jak długo trwa cisza wyborcza? Co można, a czego nie można robić w trakcie ciszy wyborczej?Źródło: PAP/EPA
d1oak6d
d1oak6d

Cisza wyborcza – czas trwania

Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed głosowaniem. W przypadku wyborów do Europarlamentu cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę (noc z 24 na 25 maja) i potrwa do niedzieli 26 maja, do godziny 21. Cisza wyborcza może zostać wydłużona. Taką decyzję podejmuje Państwowa Komisja Wyborcza, jeżeli wybory w jakimś lokalu zostały przerwane.

Cisza wyborcza. Zakaz agitacji wyborczej

Podczas ciszy wyborczej zakazana jest agitacja wyborcza. W tym czasie nie można np.:

  • zwoływać zgromadzeń
  • organizować pochodów
  • wygłaszać przemówień
  • rozpowszechniać materiałów wyborczych

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Za łamanie ciszy wyborczej może zostać uznane również udostępnienie postu polityka lub kliknięcie „lubię to” pod jego wpisem.

W trakcie ciszy wyborczej zakazane jest publikowanie sondaży.

Cisza wyborcza – kary

Snakcje za łamanie ciszy wyborczej bywają bardzo surowe. Osoba łamiąca ciszę wyborczą podlega karze grzywny w wysokości od 20 do 50 tys. złotych. Za opublikowanie sondażu grozi grzywna w wysokości od 500 000 do 1 000 000 złotych.

d1oak6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oak6d
Więcej tematów