Trwa ładowanie...

Wybrano nowego RPO. Kim jest prof. Marcin Wiącek?

Kandydatura Marcina Wiącka położyła kres trwającemu od dłuższego czasu braku porozumienia między Prawem i Sprawiedliwością a opozycją ws. wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Po tym, jak prof. Marcin Wiącek zyskał poparcie w Sejmie, przyszła kolej na Senat, który w środę zatwierdził jego kandydaturę. Kim jest poparty przez PiS kandydat, którego dwukrotnie zaproponowało Polskie Stronnictwo Ludowe?

Wybór nowego RPO. Kim jest prof. Marcin Wiącek? Wybór nowego RPO. Kim jest prof. Marcin Wiącek? Źródło: East News, fot: Jacek Dominski
d47h7kf
d47h7kf

Po tym jak prof. Marcin Wiącek został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich, przyszła pora na decyzję Senatu. Ta nie mogła być inna - głosami senatorów wszystkich ugrupowań wybrano nowego RPO. Warto przypomnieć, że było to drugie podejście kandydata zgłoszonego przez PSL (wcześniej przegrał z senator Lidią Staroń).

Na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Wiącek zastąpi byłego już RPO Adama Bodnara, którego kadencja zakończyła się 15 lipca tego roku.

d47h7kf

Marcin Wiącek. Kandydat, który pogodził rząd i opozycję?

Oficjalnie kandydat PSL na RPO prof. Marcin Wiącek jest bezpartyjny, aczkolwiek za jego kandydaturą najmocniej opowiadał się poseł PSL Marek Sawicki, który w przeszłości z nim współpracował.

ZOBACZ TEŻ: System Pegasus wykorzystywany przez polskie służby? Sienkiewicz nie ma wątpliwości

Obecnie jednak prof. Wiącek może cieszyć się poparciem zarówno obozu rządzącego, jak i samej opozycji. Wobec tego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wybór prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich to czysta formalność.

d47h7kf

Jak zatem udało się wyłonić kandydata opozycji na RPO, którego poprało Prawo i Sprawiedliwość? Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Wirtualna Polska wynika, że partia Władysława Kosiniaka-Kamysza porozumiała się w tej kwestii z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń WP, umowa nie miała być nadto skomplikowana – Prawo i Sprawiedliwość wesprze kandydaturę prof. Marcina Wiącka na RPO w Sejmie i Senacie, a PSL poprze w izbie wyższej kandydaturę Karola Nawrockiego na szefa IPN.

Wspólny kandydat na RPO PiS i opozycji. Kim jest Prof. Marcin Wiącek?

Prof. Marcin Wiącek urodził się w 1982 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a od czterech lat jest również Kierownikiem Zakładu Praw Człowieka WPiA UW. Wcześniej pełnił funkcję adiunkta w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPiA UW.

Doktorat obronił w 2009 roku pod kierunkiem prof. Janusza Trzcińskiego. Rozprawa doktorska dotyczyła pytania prawnego sądu do Trybunału Konstytucyjnego. Habilitację uzyskał już cztery lata później - w 2014 roku. Praca prof. Marcina Wiącka dotyczyła dopuszczalności stosowania przez sądy i TK regulacji konstytucyjnych w sprawach wywodzących się z okresu powojennego.

d47h7kf

Kandydat na nowego RPO ma doświadczenie w pracy dla obywateli

Prof. Wiącek był także w latach 2003-2007 pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Pracował również w Radzie Legislacyjnej przy premierze (2014-2018), a od 2007 roku jest także zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Kandydat na nowego RPO to również autor ponad stu publikacji naukowych, które w większości dotyczą zagadnień z obszaru prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego, a także ochrony praw człowieka. Warto również dodać, że prof. Wiącek otrzymał medal Zasłużony dla Warszawy.

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47h7kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47h7kf
Więcej tematów