Wspólna europejska armia? Mamy nowy sondaż
Ponad 60 proc. badanych Polaków uważa, że Unia Europejska powinna utworzyć jedną wspólną armię na wypadek agresji ze strony Rosji - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Najwięcej sceptyków jest wśród wyborców Konfederacji, ale nie brakuje ich także w elektoracie PiS oraz Trzeciej Drogi.
W sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy ankietowanych, czy ich zdaniem Unia Europejska powinna utworzyć jedną wspólną, ponadnarodową armię na wypadek agresji ze strony Rosji. Propozycję utworzenia takiego wojska złożył już lata temu m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron.
Jak wynika z sondażu, ponad 60 proc. badanych Polaków uważa, że to dobry pomysł. Wśród nich 33,6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 26,9 proc. - "raczej tak".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W społeczeństwie nie brakuje oczywiście również przeciwników takiego rozwiązania. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 13,9 proc., a "zdecydowanie nie" - 18,1 proc. 7,5 proc. ankietowanych nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie.
Duże poparcie w koalicji rządzącej
Największe poparcie dla takiego pomysłu jest widoczne wśród wyborców koalicji rządzącej. 76 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 71 proc. głosujących na Lewicę i 64 proc. sympatyków Trzeciej Drogi chciałoby wspólnej europejskiej armii.
Jednocześnie wśród wyborców Trzeciej Drogi jest najwięcej sceptyków, jeśli chodzi o głosujących na formacje obecnego rządu. Przeciwnych armii UE jest bowiem 33 proc. sympatyków sojuszu Polski 2050 i PSL.
Sceptycy wśród wyborców opozycji
Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości są w ocenie takiego pomysłu mocno podzieleni. 43 proc. ankietowanych uważa, że to dobry pomysł, ale 44 proc. jest przeciwnych. 13 proc. nie było w stanie wskazać konkretnej odpowiedzi.
Najwięcej sceptyków jest wśród wyborców Konfederacji. Aż 85 proc. nie chce ponadnarodowej europejskiej armii. Odmiennego zdania jest zaledwie 15 proc.
Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski w dniach 23-25 lutego 2024 roku metodą CATI&CAWI na grupie 1000 ankietowanych.
Czytaj więcej: