Trwa ładowanie...

Wrześniowy wybuch w PKN Orlen w Płocku. Siedem osób usłyszy zarzuty

Płocka Prokuratura Okręgowa na koniec czerwca zapowiada zakończenie śledztwa dotyczącego pożaru i eksplozji w zakładach naftowego koncernu. W zdarzeniu, do którego doszło we wrześniu 2022 roku, zginęły dwie osoby. Prawdopodobnie zarzuty zostaną postawione siedmiu osobom. Wszystkie z nich to pracownicy przedsiębiorstwa.

Do wypadku, w którym zginęło dwóch pracowników, doszło na tereni zakładu PKN Orlen w PłockuDo wypadku, w którym zginęło dwóch pracowników, doszło na tereni zakładu PKN Orlen w PłockuŹródło: PAP, fot: Szymon �abi�ski
d3pj2lg
d3pj2lg

Według wstępnych ustaleń śledczych badających sprawę nieszczęśliwego wypadku w płockim PKN Orlen, w którym śmierć ponieśli dwaj pracownicy, 48- i 56-latek, w piecu doszło do zaiskrzenia. To doprowadziło do zapalenia się konstrukcji, a następnie do wybuchu.

Wcześniej ktoś w zakładzie poczuł ulatniający się gaz. Mężczyźni zostali wysłani do skontrolowania urządzeń.

W wyniku tych zdarzeń dwóch pracowników Orlenu stanie teraz przed zarzutami. Jak podaje rozgłośnia RDC, powołując się na informacje od rzecznika Prokuratury Okręgowej w Płocku Bartosza Maliszewskiego, dwóch pracowników usłyszy zarzut narażenia życia albo zdrowia podwładnego w związku ze sprowadzeniem bezpośredniego niebezpieczeństwa tego zdarzenia nieumyślnie, natomiast pięć osób stanie przez zarzutem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrożenia życia.

d3pj2lg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moment wypadku w Olsztynie. Dramatyczne nagranie świadka

Wsród osób, które mogą ponieść konsekwencje tej sprawy są przełożeni ofiar. To kierownik, mistrz zmiany oraz osoby uruchomiające jedną z instalacji po remoncie. Wszyscy są pracownikami koncernu.

Czyn jest zagrożony karą do trzech lat więzienia. - Śledztwo jest przedłużone do 30 czerwca 2024 roku i wszystko wskazuje na to, że do tego czasu zostanie sporządzona decyzja kończąca postępowanie przygotowawcze przez prokuratora - podaje Bartosz Maliszewski.

d3pj2lg

Według relacji "Gazety Wyborczej", tragedia z 27 września 2022 roku spowodowana była, według oświadczenia biura prasowego koncernu, zapłonem pieca. Doszło do niego po remoncie instalacji hydroodsiarczania gudronu.

Eksplozja pieca w Orlenie w Płocku w 2022 roku. 30 czerwca prokuratura zakończy się śledztwo

Jednocześnie z prokuraturą okręgową sprawę badała także wewnętrzna komisja powołana przez prezesa Orlenu. Śledztwo zostało wszczęte w kierunku nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób.

Jak się okazało, do wybuchu doszło w trakcie rozruchu wyremontowanego pieca i przeprowadzania prób szczelności. Raport komisji złożonej z przedstawicieli produkcji, biura techniki, BHP, bezpieczeństwa procesowego, straży pożarnej i działu kontroli w PKN Orlen, zatwierdzony w listopadzie 2022 roku, został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Płocku. Eksperci stwierdzili, że przyczyną wypadku miał być "błąd ludzki".

d3pj2lg

- Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów. Tylko część z nich złożyła wyjaśnienia, pozostali odmówili - powiedział "Gazecie Wyborczej" rzecznik prokuratury w Płocku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pj2lg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pj2lg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj