RegionalneWrocławWrocław. ZOO ratuje zagrożony gatunek. Na świat przyszedł łaskunek jawajski

Wrocław. ZOO ratuje zagrożony gatunek. Na świat przyszedł łaskunek jawajski

Kolejne ciekawe narodziny we wrocławskim ZOO. Na świat przyszedł pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej, którą udało się wybudować ze środków zgromadzonych w ramach specjalnego biletu "ZOO na ratunek".

Wrocław. ZOO ratuje zagrożony gatunek. Na świat przyszedł łaskunek jawajski
Źródło zdjęć: © ZOO Wrocław
Łukasz Kuczera

Do stacji hodowlano-badawczej trafiło sześć osobników łaskunka jawajskiego, które zostały odebrane przemytnikom. Jedna z trzech samic urodziła młode, co jest niezwykle ważną wiadomością, bo łaskunek jawajski zagrożony jest wyginięciem.

Jak informuje wrocławskie ZOO, łaskunek jawajski jest gatunek mocno nieznanym, stąd też uznaje się go "krytycznie zagrożony wyginięciem". Jego narodziny w stacji hodowlano-badawczej to olbrzymi sukces i krok naprzód w kierunku uratowania tego gatunku.

Wrocław. ZOO ratuje zagrożony gatunek. Na świat przyszedł łaskunek jawajski

- Jest to pierwsza udana hodowla i mamy nadzieję, początek długoterminowego programu ratunkowego. Chcemy podkreślić, że łaskunek trójpręgi jawajski jest jednym z wielu mało znanych taksonów zagrożonych wyginięciem, które mogą szybko i po cichu wymrzeć - pomijane przez społeczność ochroniarską, dopóki nie będzie za późno - mówią Jochen Menner i Roland Wirth, którzy kierują projektem.

- Dzięki współpracy międzynarodowej i przy stosunkowo niewielkich kwotach pieniędzy możemy coś zmienić - dodają.

Funkcjonowanie stacji hodowlano-badawczej jest możliwe dzięki specjalnie utworzonym biletom "ZOO na ratunek", które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród odwiedzających ogród zoologiczny we Wrocławiu.

- Trudno w to uwierzyć, ale dzięki 5 tys. euro właśnie ratujemy cały gatunek. Właśnie tak rozumiemy naszą misję – ratować skutecznie gatunki mało znane, ale równie ważne dla środowiska jak te popularne - twierdzi Radosław Ratajszczak, prezes zarządu ZOO Wrocław.

Wrocław. Łaskunek jawajski - jaki jest?

Łaskunek jawajski cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przemytników. Nielegalny handel tymi zwierzętami stał się niezwykle popularny, bo niektórzy traktują je jako domowych pupili. Różnego rodzaju organizacje zauważyły, że trend związany z polowaniem na łaskunka jawajskiego wzrósł w roku 2015.

Dodatkowo problemem dla utrzymania tego gatunku jest utrata, degradacja i stała fragmentacja lasów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)