Wrocław. Zapowiada się gorące lato w mieście. Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów
Spotkania łączące pokolenia, wakacyjne przygody wśród gwiazd, wędrówki odkrywające sekrety natury, inicjatywy artystyczne dla dzieci i dorosłych, a także działania wspierające różnorodność - poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek majowego naboru do Mikrograntów. Latem i wczesną jesienią w całym mieście zostanie zrealizowanych aż 38 nowych lokalnych projektów.
07.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:53
W trwającym od 1 do 15 maja, drugim w tym roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.
Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki - dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.
Wrocław. Zapowiada się gorące lato w mieście
Niepewna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy nie zmniejszyła chęci wrocławian i wrocławianek do aktywnej pracy na rzecz lokalnych społeczności. W maju pobity bowiem został sezonowy rekord zgłoszeń - przez dwa tygodnie wpłynęły aż 152 propozycje na działania w całym mieście.
Ma być film o Kaczyńskim. Prof. Dudek: "takich osób było około tysiąca"
Spośród nich wybranych zostało 38 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki). Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?
Wrocław. Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych
Z 87 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 14 inicjatyw - po 3 z Psiego Pola i Śródmieścia oraz 4 z Krzyków i Fabrycznej.
Wśród zwycięskich projektów sporo działań skupionych jest wokół wątków przyrodniczych - w wakacje dla mieszkańców i mieszkanek Kozanowa zaplanowano sąsiedzką akcję edukacyjno-przyrodniczej związaną z osiedlowymi kwietnikami, w Leśnicy będzie można własnoręcznie zbudować mikrodomki dla lokalnych ptaków i owadów, a na północy Wrocławia odkryć tajemnice ekosystemu doliny rzeki Widawy.
W ekologicznym nurcie "less waste" zanurzą się też mieszkańcy i mieszkanki Ołbina, gdzie powstanie zbiór dobrych praktyk związanych z niemarnowaniem, z kolei na Przedmieściu Oławskim ruszą zajęcia pokazujące co (i jak) można zrobić ze starych ubrań. Latem na Psim Polu w smakowity sposób odkryć będzie można dziedzictwo kulturowe mieszkających tam migrantów i migrantek.
Kulinarna przygoda czekać będzie też w dawnej dzielnicy Śródmieście, gdzie niebawem ruszą zajęcia z hodowli jadalnych alg. Miłośnicy i miłośniczki gier w terenie będą mogli lepiej poznać historię Tarnogaju, a Ci celujący nieco wyżej wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd i spotkaniach wokół astronomii na Szczepinie.
Wrocław. Mikrogranty młodzieżowe
Mimo trwającej pandemii i funkcjonujących w trybie zdalnym szkół, wrocławska młodzież także i tym razem aktywnie włączyła się do naboru. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 17 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 13 najwyżej ocenionych projektów.
Wśród nich dominują aktywności w plenerze - latem wrocławska młodzież zorganizuje m.in. grę terenową w Parku Grabiszyńskim, kolorowy piknik dla rówieśników z Brochowa, serie warsztatów kulinarnych pod otwartym niebem, a nawet zajęcia z… drzewoterapii!
Pojawiły się także inicjatywy łączące różne pokolenia, m.in. poprzez spotkania odkrywające wrocławską modę sprzed lat, czy też działania animacyjne skierowane do przedszkolaków. Uczestnicy i uczestniczki wydarzeń w ramach Mikrograntów młodzieżowych będą mogli wziąć udział też m.in. w grze antydyskryminacyjnej, cyklu zajęć przybliżających zagadnienia ekologiczne oraz spotkaniach, dzięki którym odkryć będzie można historię i mitologię Słowian.
Wrocław. Mikrogranty NGO
Latem z nowymi działaniami we Wrocławiu ruszą także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało ostatecznie 11 projektów.
Na Oporowie będzie można wziąć udział w interaktywnej grze przygodowej, z kolei w samym centrum miasta, przy ul. Gwarnej, poznać historię żydowskiej diaspory w dawnym Breslau. Nie zabrakło też propozycji dla osób ceniących sobie aktywność na świeżym powietrzu.
Fani dwóch kółek będą mogli ruszyć na kolejną odsłonę wypraw brzegiem rzeki Widawy, a miłośnicy spokojniejszego wypoczynku na spacery edukacyjne w różnych częściach miasta, zajęcia taneczne na Szczepinie lub serię koncertów jazzowych na Ołbinie. W ramach jednego z projektów wrocławscy restauratorzy będą mogli sprawdzić, czy ich lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W tej ścieżce wybrane zostały również dwie inicjatywy skupione na prawnej edukacji seniorów i będące odpowiedzią na falę oszustw i wyłudzeń, którymi padają starsze osoby.
Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy - ostatni w tym nabór do Mikrograntów odbędzie się od 1 do 15 września.