Wrocław. Trwa usuwanie barszczu Sosnowskiego. Rośliny mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia
Władze miasta apelują o informowanie Straży Miejskiej o siedliskach barszczy kaukaskich, znanego jako barszcz Sosnowskiego, na terenie Wrocławia. Wszystkie zgłoszone przypadki zostaną zweryfikowane. Ważne, aby samu nie podejmować prób usuwania roślin.
Barszcze kaukaskie to największe rośliny zielne na świecie. Ich maksymalna wysokość to 4-5 metrów, zazwyczaj osiągają około 3 metry. Liście są ogromne, dorastają nawet do 2 metrów. Jesień to najlepszy czas na walkę z niebezpiecznymi roślinami. W tym okresie najłatwiej je rozpoznać.
Wrocław. Trwa usuwanie barszczu Sosnowskiego. Rośliny mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia
Barszcze Sosnowskiego są szczególnie groźne dla alergików. Kontakt z rośliną może doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku dotknięcia liści należy zmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem i unikać słońca przez około 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzeń należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Jeśli pęcherze nie uległy rozerwaniu, zmienione miejsce można posmarować Hydrokortyzonem. W przypadku otwartej ranyrany należy stosować Panthenol.
Władze Wrocławia apelują, aby zgłaszać siedliska barszczy kaukaskich. Za działania polegające na zwalczaniu roślin odpowiada Straż Miejska, której w miarę możliwości należy podać informacje takie jak: imię i nazwisko właściciela terenu, numer kontaktowy oraz adres. Wszystkie zgłoszone przypadki zostaną zweryfikowane.
Wrocław. Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego
- Zmyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
- Unikaj słońca przez co najmniej 48 h.
- Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
- W przypadku, gdy parzący sok dostanie się do oczu, do czasu interwencji lekarskiej chroń je okularami przeciwsłonecznymi o jak najwyższym filtrze UV.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.