Trwa ładowanie...

Wrocław. Trwa plebiscyt noblowski. Kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla?

W czwartek 8 października 2020 roku poznamy nazwisko tegorocznej laureatki bądź laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szanse na to, że decyzja Akademii Szwedzkiej sprawi nam tyle radości, co w roku 2019 są raczej niewielkie, ale i tak pewnie każda z osób czytających książki ma swoich faworytów.

Wrocław. Trwa plebiscyt noblowski. Kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla?Wrocław. Trwa plebiscyt noblowski. Kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla?Źródło: Materiały prasowe, fot: Andrzej Solnica
d1pnycj
d1pnycj

Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO i portal miejski Wrocławia zapraszają wspólnie do udziału w plebiscycie, w którym do 6 października do północy czytelnicy mogą wytypować potencjalną noblistkę lub noblistę. Wyboru dokonuje się spośród 15 nazwisk z całego świata, w tym z Polski. Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną 7 października podczas wieczoru noblowskiego.

O wyborach czytelników dyskutować będą: Inga Iwasiów, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska i Michał Rusinek. Rozmowie będzie można przysłuchiwać o 20.30 się w Klubie Proza lub śledzić ją online. Dzień później 8 października o tej samej porze (również w Prozie i online) w studiu noblowskim usłyszymy komentarz gości dotyczący wyboru tegorocznego noblisty lub noblistki przez Akademię Szwedzką.

Wrocław. Trwa plebiscyt noblowski. Kto w tym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nobla?

Zarówno plebiscyt noblowski, jak i wieczór noblowski są elementami Tygodnia noblowskiego organizowanego we Wrocławiu, mieście noblistki Olgi Tokarczuk.

Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam

Tydzień noblowski rozpocznie program "Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury", na który składa się seria wyjątkowych wydarzeń literackich: inauguracja działalności Fundacji Olgi Tokarczuk, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Bruno Schulz. Festiwal, Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS, Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i projekt Wrocławiu, marsz do księgarni! Takiej kumulacji ważnych i niezwykle atrakcyjnych wydarzeń literackich jeszcze we Wrocławiu nie było.

d1pnycj

Lista pisarek i pisarzy, na których można oddać głos w plebiscycie noblowskim wygląda następująco:

- Margaret Atwood

- Anne Carson

- Michael Chabon

- Maryse Condé

- Jacek Dukaj

- Elena Ferrante

- Michel Houellebecq

- Milan Kundera

- George R. R. Martin

- Ian McEwan

- Haruki Murakami

- Péter Nádas

- Yoko Tawada

- Ludmiła Ulicka

- Adam Zagajewski

Wrocław. Dla kogo Nagroda Nobla? Trwa zabawa

Głosowanie odbywa się na stronie miejskiej Wrocławia. Zasady głosowania są proste i w przystępny sposób opisane na stronie plebiscytu. A skąd takie właśnie nazwiska? Tłumaczy Irek Grin - dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

d1pnycj

- Od lat bukmacherzy publikują listy potencjalnych noblistów i faktycznie, rzadko się zdarza, by ten najcenniejszy laur w światowej literaturze trafił do kogoś spoza grona faworytów, choć oczywiście raz na kilka lat Akademia lubi nas zaskoczyć - pamiętamy Nobla dla Boba Dylana. My przeanalizowaliśmy listy bukmacherskie z ostatnich piętnastu lat, odrzuciliśmy autorki i autorów już nagrodzonych i skomponowaliśmy taką oto listę największych pewniaków - mówi Grin.

- Oczywiście pokusiliśmy się o małego psikusa, Polska jest może ciut nadreprezentowana tutaj, co więcej, dorzuciliśmy tam kilka nazwisk kojarzonych z literaturą popularną (choć wciąż bardzo wartościową). Zastanawiamy się, jak czytelnicy zareagują na te nazwiska. Czy zdecydują się na nie zagłosować? A może, tak jak Akademia Szwedzka ma jednak najczęściej w zwyczaju, skłonią się ku literaturze wysokiej? - dodaje Grin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pnycj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pnycj
Więcej tematów