RegionalneWrocławWrocław: Rodzice walczą o PESEL dla córki

Wrocław: Rodzice walczą o PESEL dla córki

Dziewczynka z polskim obywatelstwem od roku nie może otrzymać numeru PESEL. Powód? Dziecko ma dwie matki, które wzięły ślub na Majorce. Problem może rozwiązać wojewoda, jednak przez niemal rok sytuacja nie doczekała się rozwiązania.

Wrocław: Rodzice walczą o PESEL dla córki
Źródło zdjęć: © Paweł Relikowski

04.02.2020 | aktual.: 05.02.2020 00:26

Polskie obywatelstwo, ale brak numeru PESEL

Dziewczynka urodziła się 11 miesięcy temu, ma hiszpański akt urodzenia. Jej matki – Joanna i Alena wzięły ślub na Majorce, gdzie prawo dopuszcza związek pomiędzy osobami tej samej płci. Kobiety zdecydowały się na potomstwo, materiał genetyczny pochodził z banku spermy. Po narodzinach dziecko otrzymało hiszpański akt urodzenia, w którym obie kobiety widnieją jako rodzice. Dziewczynce, w myśl hiszpańskiego prawa, nadano obywatelstwo zgodne z obywatelstwem rodziców, czyli polskie.

Urząd Stanu Cywilnego nie może nadać PESEL

Urzędy Stanu Cywilnego w Polsce mają związane ręce, nie mogą zgodnie z prawem przetłumaczyć dokumentu, ponieważ istnieją w nim dwie osoby tej samej płci. Kobiety zwracały się również o pomoc w sprawie do Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Wszystkie wnioski spotykały się z odmową. Najprostszym rozwiązaniem byłoby wykreślenie jednej z matek w akcie urodzenia, na to jednak nie zgadza się strona hiszpańska. Matki są w sytuacji bez wyjścia, dziewczynka nie może wyjechać z Hiszpanii bez numeru PESEL, nie może również korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, a nawet iść do publicznego żłobka.

Posłanka Lewicy interweniuje w sprawie

Patową sytuację może rozwiązać wojewoda, w przypadku dzieci narodzonych w innym kraju PESEL nadają bowiem urzędy wojewódzkie. Posłanka Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk osobiście interweniowała we wtorek u prezydenta Jacka Sutryka. Dziemianowicz-Bąk apeluje, by nadać dziecku numer PESEL, nawet jeśli akt urodzenia nigdy nie doczeka się przetłumaczenia. Jako podstawę podaje orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z grudnia 2019 roku, w którym podnoszona jest ta sama kwestia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)