RegionalneWrocławWrocław. Program dopłat do in vitro działa. Czwórka dzieci przyszła na świat

Wrocław. Program dopłat do in vitro działa. Czwórka dzieci przyszła na świat

We Wrocławiu liczba urodzonych maluchów dzięki programowi dopłat do in vitro wzrosła do czterech. W czerwcu i lipcu urodzą się kolejne dzieci.

Wrocław. Program dopłat do in vitro działa. Czwórka dzieci przyszła na świat
Źródło zdjęć: © Istock
Łukasz Kuczera

15 kwietnia 2019 roku we Wrocławiu ruszył program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta. Został on już przedłużony na kolejne lata, aby wspomóc wrocławian w staraniach o upragnione dziecko.

W każdym roku obowiązywania programu Wrocław dofinansowuje leczenie niepłodności kwotą 2,1 mln zł (w 2019 roku było to najpierw 1,5 mln zł). Docelowo do programu, który realizują Kliniki Invicta oraz InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Wrocław, kwalifikować się będzie rocznie ok. 420 par zamieszkałych na terenie Wrocławia. Mogą one liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł.

Wrocław. Program dopłat do in vitro działa

Pod koniec 2019 roku, dzięki wsparciu programu, w ciąży było już prawie 50 kobiet. Teraz jest ich kilkadziesiąt. - Skuteczność leczenia metodą in vitro w grupie kobiet do 35 roku życia wynosi nawet 72%. Tyle pacjentek zachodzi w ciążę już po pierwszym zabiegu. W pozostałych grupach wiekowych blisko połowa par doczeka się upragnionych dwóch kresek - mówi Anna Trawińska, kierownik Kliniki Invicta we Wrocławiu.

ZOBACZ WIDEO: Lotniska nie będą już takie same. Zmiany są ogromne

Koronawirus sprawił, że w tym roku tymczasowo wstrzymano wybrane procedury związane z zabiegów in vitro. Jako że towarzystwa medyczne przedstawiły już procedury przeprowadzenia zabiegów w czasach pandemii COVID-19, pary znów mogą zgłaszać się do klinik z pytaniami o in vitro.

- Na etapie kwalifikacji, a także podczas leczenia, zwłaszcza na kluczowych jego etapach, pacjentów kierujemy na dodatkowe badania - testy serologiczne i genetyczne - wykluczające infekcję koronawirusem. Wdrożyliśmy też szereg innych, dodatkowych procedur zwiększających bezpieczeństwo pacjentów i personelu - dodaje Anna Trawińska.

Program dopłat miejskich skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Wrocławia. Warunkiem jest zdiagnozowana niepłodność leczona przez minimum 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie lub istnienie bezpośrednich wskazań do zabiegu in vitro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)