Wrocław. Paw kongijski w ZOO. To gatunek zagrożony wyginięciem
Wrocławskie ZOO może się pochwalić kolejnym ciekawym gatunkiem. Odwiedzający ogród zoologiczny mogą spotkać się z pawiem kongijskim. To bardzo rzadki, zagrożony wyginięciem ptak.
Wrocławskie ZOO liże rany po okresie zamknięcia wywołanym koronawirusem. Jako że ogród przez kilka tygodni musiał być zamknięty z powodu pandemii COVID-19, stracił sporą ilość gotówki w związku z brakiem odwiedzających.
Po otwarciu bram wrocławianie chętnie ruszyli do Z00, o czym świadczyć mogą długie kolejki przed jego wejściem. Dla tych, którzy planują wizytę w ogrodzie w najbliższych dniach, mamy dobrą nowinę. W Afrykarium w strefie Kongo czeka na nich bardzo rzadki gatunek.
Wrocław. Paw kongijski w ZOO. To gatunek zagrożony wyginięciem
W ZOO we Wrocławiu spotkamy się bowiem z pawiem kongijskim. Hodowla tego gatunku nie jest łatwa, bo wymaga ściśle określonych warunków - takich jak wysoka temperatura i wilgotność. Na Starym Kontynencie żyje ledwie 30 takich ptaków w 9 ogrodach zoologicznych.
ZOBACZ WIDEO: Boże Ciało i epidemia koronawirusa. O. Paweł Gużyński o zdrowym rozsądku
Do stolicy Dolnego Śląska przybyły dwa ptaki - wykluły się ono w prowadzonej z dobrymi skutkami hodowli w warszawskim ZOO.
- U nas pawie te można zobaczyć w nowej wolierze w Afrykarium, strefie Kongo, gdzie zamieszkały z nietoperzami młotogłowami i innym gatunkiem ptaków. Ich sąsiadami są m.in. manaty, krokodyle nilowe, turako fioletowe, czy toko nosate - mówi Radosław Ratajczak, prezes ZOO Wrocław.
- W naturze, co wiadomo z bardzo szczątkowych informacji, gatunek ten jest zagrożony wyginięciem z liczebnością od 2,5 tys. do maksymalnie 10 tys. osobników - dodaje Ratajczak.
Wrocław. Paw kongijski w ZOO. Charakterystyka ptaka
Paw kongijski to gatunek ptaka z podrodziny bażantów i jedyny, który zamieszkuje Afrykę. Jest daleko spokrewniony ze znanym powszechnie pawiem indyjskim.
Paw kongijski prowadzi dzienny i naziemny tryb życia, ale jest słabym lotnikiem. Potrafi jedynie podlatywać na drzewa, gdzie nocuje i ukrywa się przed niebezpieczeństwami. Ptak żywi się nasionami, owocami, orzechami i owadami.
Przedstawiciele tego gatunku żyją w parach albo małych grupach. Samica zwykle nosi 2-3 jaja w gnieździe, które pawie kongijskie budują w spróchniałym pniu drzewa. Młode osobniki wylęgają się po niespełna miesiącu.
Czytaj także: Wrocław. Powstają nowe przedszkola
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.