Trwa ładowanie...

Wrocław. Nie żyje prof. Bernard Jancewicz. Niedawno zachwyciła się nim Polska

Nie żyje prof. Bernard Jancewicz - tę smutną wiadomość przekazał Uniwersytet Wrocławski. Był profesorem fizyki teoretycznej, przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się z COVID-19. Przed kilkoma miesiącami dość przypadkowo zrobiło się o nim głośno, gdy jeden z wrocławian zauważył, jak starszy mężczyzna sprząta na ulicy śmieci pozostawione przez młodzież.

Wrocław. Nie żyje prof. Bernard Jancewicz. Niedawno zachwyciła się nim PolskaWrocław. Nie żyje prof. Bernard Jancewicz. Niedawno zachwyciła się nim PolskaŹródło: uni.wroc.pl
d1zkwx4
d1zkwx4

Prof. Benard Jancewicz niemal przez całe życie związany był z Wrocławiem. Najprawdopodobniej urodził się w centralnej części Polski, ale podczas II wojny światowej został odebrany rodzicom przez Niemców i skierowany na Dolny Śląsk w celu germanizacji. W jego danych podano, że urodził się 15 maja 1943 roku w Breslau.

Pierwsze trzy lata po zakończeniu wojny spędził w sierocińcu w Świdnicy, później został adoptowany przez jedną z rodzin ze stolicy Dolnego Śląska. To właśnie tam chodził do szkoły i zafascynował się fizyką, której poświęcił całe życie.

Wrocław. Nie żyje prof. Bernard Jancewicz

Zanim Bernard Jancewicz w pełni oddał się fizyce, wykazywał też zainteresowanie fotografią. Jeszcze jako uczeń II LO we Wrocławiu brał udział w różnego rodzaju zajęciach i szkoleniach. W roku 1960 wygrał nawet jeden z konkursów fotograficznych.

Koronawirus w odwrocie? Dr Paweł Grzesiowski smutno pokręcił głową

Studiował na wydziale matematyki, fizyki i chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1961-1966. Był uczniem Jana T. Łopuszańskiego, twórcy polskiej szkoły kwantowej teorii pola. Jeszcze w trakcie studiów postanowił, że chce podjąć pracę naukową i w kolejnych latach był wierny tej decyzji.

d1zkwx4

W roku 1974 zdobył tytuł doktora, w 1992 roku uzyskał habilitację, by w roku 2002 zostać profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizował się w kwantowej teorii pola, algebrach Clifforda i zastosowaniach geometrii różniczkowej w elektrodynamice klasycznej.

Wielbiły go kolejne pokolenia studentów UWr, którzy chwalili jego sposób przygotowania do zajęć. Został wybrany najżyczliwszym wykładowcą we Wrocławiu. Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi (1987) oraz medal Komisji Edukacji Narodowej (1998). Na emeryturę przeszedł w roku 2008, ale mimo to nadal był częstym gościem instytutu fizyki teoretycznej przy ul. Maxa Borna we Wrocławiu.

Wrocław. Nie żyje prof. Bernard Jancewicz. Sława w internecie

Jesienią 2020 roku prof. Bernard Jancewicz dość niespodziewanie miał swoje pięć minut w mediach. Jeden z internautów opublikował bowiem w mediach społecznościowych zdjęcie starszej osoby, która sprzątała jedną z ulic ze śmieci pozostawionych przez młodszych wrocławian.

"Widziałem, jak po drodze zbierał porzucone na trawniku papiery i puszki po napojach, po czym wyrzucał je do koszy na śmieci" - napisał internauta.

d1zkwx4

Studenci UWr rozpoznali, że "nieznajomy pan z ul. Szybowcowej" to właśnie prof. Bernard Jancewicz. On sam w swoim zachowaniu nie widział nic nadzwyczajnego. Reportaż o nim przygotował TVN, a naukowiec zgodził się tylko dlatego, bo miał nadzieję, że w ten sposób uda się spopularyzować dbałość o środowisko.

- Po co ten cały raban, to przecież jest normalna rzecz - mówił przed kamerami TVN o sprzątaniu jednej z wrocławskich ulic ze śmieci.

Niestety, 16 maja 2021 prof. Bernard Jancewicz zmarł. Przez ostatnie dwa tygodnie swojego życia zmagał się z COVID-19. Miał 78 lat. "W zmarłym uczonym Wrocław stracił wybitnego specjalistę i wielkiego społecznika aktywnego na wielu polach do ostatnich chwil życia…" - napisał Uniwersytet Wrocławski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zkwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkwx4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj