RegionalneWrocławWrocław: nie będzie obchodów Chińskiego Nowego Roku w muzeum, powodem jest koronawirus

Wrocław: nie będzie obchodów Chińskiego Nowego Roku w muzeum, powodem jest koronawirus

W piątek, wrocławskie Muzeum Narodowe ogłosiło odwołanie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Impreza była zaplanowana na sobotę, 1 lutego. Decyzję podjęli członkowie Stowarzyszenia Polsko-Chińskiego, którzy obawiają się koronawirusa.

Wrocław: nie będzie obchodów Chińskiego Nowego Roku w muzeum, powodem jest koronawirus
Źródło zdjęć: © www.wroclaw.pl

31.01.2020 | aktual.: 31.01.2020 23:44

Impreza odwołana przez koronawirusa

Stowarzyszenie Polsko-Chińskie na rzecz Kultury i Sztuki jest oficjalnym współorganizatorem obchodów Chińskiego Nowego Roku w Muzeum Narodowym. Impreza miała odbywać się w sobotę, 1 lutego, jednak na dzień przed wydarzeniem członkowie zdecydowali o jej odwołaniu. W ramach obchodów przewidziano warsztaty dekorowania zabawek, naukę origami, kaligrafii i malarstwa chińskiego na wachlarzach. Stowarzyszenie obawia się jednak, że takie zgromadzenie byłoby potencjalnie niebezpieczne w związku z epidemią koronawirusa. Sytuację dodatkowo zaogniły niedawne wiadomości o podejrzeniu choroby u dwóch osób we Wrocławiu.

Wrocław: Podejrzenie koronawirusa u dwóch osób

Przypomnijmy – obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ulicy Koszarowej, przebywają dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa. Pierwszy zgłosił się 31-letni Chińczyk. Mężczyzna skarżył się na złe samopoczucie, niedawno wrócił z rejonu Wuhan, swojego rodzinnego miasta. Od kilku lat mieszka w Polsce, ale podróżuje w rodzinne strony. Następnie do tego samego szpitala trafił 43-letni Polak, który także wrócił z Wuhan. Obaj mężczyźni trafili do izolatki i są poddani obserwacji oraz badaniom. W szpitalu przy ulicy Koszarowej obowiązuje zakaz odwiedzin.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to cała rodzina wirusów, niektóre z nich doprowadzają do chorób układu oddechowego u ludzi, inne natomiast krążą wśród zwierząt, między innymi wielbłądów, kotów i nietoperzy. Koronawirusy zwierząt mogą z czasem się rozwijać i rozprzestrzeniać się między ludźmi, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie podaje za podobny przykład SARS i MERS. Pierwsi pacjenci zarażeni koronawirusem zostali zdiagnozowani pod koniec grudnia 2019 roku w mieście Wuhan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)