Trwa ładowanie...

Wrocław. Mural miał promować równość i tolerancję. Został zniszczony po paru dniach

"Każdy inny, wszyscy równi" - mural z takim hasłem miał we Wrocławiu promować równość. Pojawił się w połowie września na ścianie BOK Zarządu Zasobu Komunalnego przy ul. Gajowickiej. Wystarczyło ledwie kilka dni, by kompletnie zniszczyli go wandale.

Wrocław. Mural miał promować równość i tolerancję. Został zniszczony po paru dniachWrocław. Mural miał promować równość i tolerancję. Został zniszczony po paru dniachŹródło: ZZK Wrocław
duh5acw
duh5acw

Mural promujący równość i tolerancję powstał z inicjatywy pracowników ZZK we Wrocławiu, którzy na co dzień obsługują mieszkańców z pobliskich lokali komunalnych.

Jako że biuro zlokalizowane jest przy jednej z większych ulic we Wrocławiu, to ściany jego budynku były regularnie dewastowane. Pojawiały się wulgarne napisy i grafiki, których usuwanie sporo kosztowało i zajmowało dużo czasu. Stworzenie muralu z hasłem "Każdy inny, wszyscy równi" miało być sposobem na to, by w końcu skończyć z wandalizmem.

Wrocław. Mural miał promować równość i tolerancję. Został zniszczony po paru dniach

Szybko okazało się, że mural przegrał z wrocławianami, którym hasła o równości się nie spodobały. Wystarczyło ledwie parę dni, by ktoś zamalował efektowne grafiki i sztandarowe hasło "Każdy inny, wszyscy równi".

Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam

- Jesteśmy bardzo mocno zbulwersowani całą sytuacją, chcieliśmy zadbać o te przestrzeń w pobliżu ulicy Gajowickiej. Aktualnie wyceniamy straty, a następnie powiadomimy o całej sprawie policję. Napisy z pewnością zostaną usunięte. Będziemy też pracować nad tym, aby uratować mural - mówi Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

duh5acw

Mural utrzymany jest w biało-czarnej kolorystyce, która została wybrana nieprzypadkowo. - Czarno na białym chcieliśmy pokazać, że sprzeciwiamy się mowie nienawiści w publicznej przestrzeni - stwierdza Andrzej Margielewski, kierownik Biura Obsługi Klienta nr 10 w Zarządzie Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

W tej chwili wrocławianie mogą jednak zobaczyć głównie rzucające się w oczy czerwone napisy i hasła, którymi ktoś zamalował piękny mural. Boli to tym bardziej, że jego stworzenie nie było wcale takie łatwe.

- Po wielu miesiącach starań udało się znaleźć lokalną artystkę, która zgodziła się bezpłatnie opracować projekt i namalować mural równości. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez miejską plastyk. Mural został ukończony w połowie września i już wzbudza pozytywne emocje wśród mieszkańców - dodaje Margielewski.

Mural został zaprojektowany przez Grażynę Małkiewicz, która jest absolwentką wrocławskiej ASP. Ma on powierzchnię 40 metrów kwadratowych. Jego wykonanie zajęło cztery dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duh5acw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duh5acw
Więcej tematów