RegionalneWrocławWrocław. Mała żyrafa w ZOO. W okolicach świąt pokaże się zwiedzającym

Wrocław. Mała żyrafa w ZOO. W okolicach świąt pokaże się zwiedzającym

4 marca bieżącego roku we wrocławskim ZOO urodziła się mała żyrafa siatkowana. Nowa mieszkanka ogrodu zoologicznego otrzymała imię Inuki. Zwierzę wychodzi już na przedwybieg, a w okolicach świąt wielkanocnych pojawi się na dużym wybiegu Sawanny.

Wrocław. Mała żyrafa w ZOO. W okolicach świąt pokaże się zwiedzającym
Wrocław. Mała żyrafa w ZOO. W okolicach świąt pokaże się zwiedzającym
Źródło zdjęć: © ZOO Wrocław
Katarzyna Łapczyńska

Wrocławskie ZOO powitało na świecie nową mieszkankę - Inuki. To żyrafa siatkowana. Przyszła na świat dokładnie 4 marca 2021 roku. To córka Imary i Rafikiego.

- Wiedząc, że Imara urodzi lada dzień, poranny obchód zaczynaliśmy od niej. W tamten czwartek, kiedy weszłam z kolegą do domku żyraf, zauważyliśmy, że zaczęła się akcja porodowa. Trwała około 40 minut i przebiegła książkowo - bez komplikacji, chociaż żyrafy rodzą się w spektakularny sposób, bo wyślizgują się na ziemię z wysokości około 1,5 metra. Malucha powitaliśmy na świecie dokładnie o 7:47 i od razu udało się zaobserwować, że to samiczka - opowiada Agnieszka Chałupka, opiekun zwierząt z wrocławskiego ZOO.

Wrocław. Mała żyrafa w ZOO. W okolicach świąt pokaże się zwiedzającym

Mała żyrafa wychodzi już na przedwybieg, a w okolicach świąt wielkanocnych pojawi się na dużym wybiegu Sawanny. Warto więc odwiedzić wrocławski ogród zoologiczny, by zobaczyć to niezwykłe zwierzę.

Polacy łamią nowe obostrzenia. Uwaga! Policja ostrzega, że zmieniło się prawo

W naturze żyrafa siatkowana występuje w Afryce, południowej Etiopii, południowo-zachodniej Somalii i północnej Kenii. Ma doskonale rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Co ciekawe, nie ma dwóch żyraf, które mają taki sam wzór “łat” na grzbiecie. To cecha osobnicza, tak charakterystyczna jak ludzkie odciski palców. 

W naturze żyje zaledwie ok. 4 tys. osobników żyrafy siatkowanej. Jeszcze 25 lat temu populacja liczyła ok. 28 tys. sztuk. W tej chwili jest to gatunek mający wysoki poziom zagrożenia wymarciem w stanie dzikim. Dlatego tak ważna jest hodowla zachowawcza na terenie ogrodów zoologicznych. 

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)