Powrót do szkoły. Jakie zasady? Czy powrót do szkoły jest obowiązkowy?
Dziś 1 września. Oznacza to ponowne pojawienie się dzieci w szkołach. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości, czy nauczanie stacjonarne w czasach pandemii jest bezpieczne dla uczniów. Czy powrót do szkoły jest obowiązkowy?
Rusza rok szkolny 2020/2021. Będzie to rok wyjątkowy. Wszystko przez panującą pandemię koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzje o nauce stacjonarnej, mimo, że liczba dziennych zachorowań nie maleje. MEN przygotowało szereg wytycznych i obostrzeń. Nie przekonuje to jednak części rodziców, którzy boją się o zdrowie swoich pociech.
Powrót do szkoły. Jakie zasady? Czy powrót do szkoły jest obowiązkowy?
Czy powrót do szkoły jest obowiązkowy? Tak. Zatrzymanie ucznia w domu łamie obowiązek szkolny, który dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. "W sytuacji, gdy uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego lub nauki, konsekwencje dla rodzica wynikają z art. 42 prawa oświatowego i są realizowane w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji" - czytamy w ustawie.
Nieobecność dziecka w szkole musi być uzasadniona. W przypadku dwutygodniowej przerwy w nauce i braku informacji ze strony rodziców, może dojść do ukarania opiekunów ucznia karą finansową nawet do 10 tys. złotych. Takimi sprawami zajmują się samorządy.
Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie
Uczeń może nie pojawiać się w szkole tylko jeśli istnieją ku temu poważne przeciwwskazania zdrowotne. Aby zwolnić ucznia z nauki stacjonarnej konieczna jest opinia lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad dzieckiem. Zdjęcie obowiązku uczęszczania do szkoły musi być uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej.
Szkoły robią wszystko, aby zapewnić swoim podopiecznym bezpieczeństwo. Wszystkie placówki długo przygotowywały się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Czas pokaże, czy wytyczne MEN wystarczą, by COVID-19 nie rozprzestrzeniał się drastycznie wśród uczniów.