Powrót do szkół. Ministerstwo przygotowuje wytyczne. Znane konkrety
Sierpień tuż, tuż. To oznacza, że lada moment powrót do szkół będzie zmartwieniem rodziców najmłodszych uczniów. Czy od 1 września prowadzona będzie nauka stacjonarna? Tego nie wiadomo. Ministerstwo Edukacji i Nauki na razie szykuje wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne na temat COVID-19.
31.07.2021 14:23
Powrót do szkół to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie rodziców uczniów. Sierpień jest bowiem miesiącem, kiedy to w polskich domach trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Czy 1 września 2021 roku uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach? Tego na razie nie wiadomo.
- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską. Tym, do czego się przygotowujemy - powiedziała na konferencji w Ministerstwie Edukacji i Nauki wiceminister Marzena Machałek.
Powrót do szkół. Ministerstwo przygotowuje wytyczne. Znane konkrety
W tej chwili ministerstwo nie jest w stanie ocenić, jaka sytuacja epidemiologiczna będzie panować na początku września w Polsce. Dlatego ostateczną decyzję ws. powrotu do szkół rząd podejmie w drugiej części sierpnia. Tymczasem już w poniedziałek do szkół dotrą pierwsze dokumenty przygotowane ws. pandemii COVID-19.
PiS śpi? "Rząd powinien zająć się życiem i zdrowiem ludzi"
Jak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwo, szkoły otrzymają wytyczne przeciwepidemiczne przygotowane przez MEiN wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
W dokumentach znajdą się rekomendacje dotyczące najważniejszych zasad bezpieczeństwa w dobie COVID-19 - zachowania dystansu, dezynfekcji, higieny, noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, jak i wietrzenia sal.
W przygotowanych przez ministerstwo wytycznych poruszono też temat organizacji zajęć w szkole, sposoby czy częstotliwość dezynfekcji pomieszczeń, a także postępowania w przypadku wystąpienia zakażeń koronawirusem wśród pracowników szkoły.
Co więcej, powrót do szkół zostanie poprzedzony szkoleniami dla kadry kierowniczej i pracowników placówek oświatowych.
Obecnie ok. 25 proc. młodzieży w wieku 12-18 lat jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. W grupie wiekowej 17-18 lat preparat przyjęło już ok. 40 proc. uczniów. To ważne, bo szczepienia powinny sprawić, że powrót do szkół będzie bezpieczniejszy.
- Najważniejsze w bezpiecznym powrocie będzie rzetelna informacja na temat szczepień i korzyści, jakie płyną ze szczepień - powiedziała wiceminister Machałek i zapowiedziała, że szkoły jeszcze w sierpniu otrzymają również pakiety edukacyjne na temat szczepień przeciwko COVID-19.