Kopalnia Turów. Spotkanie polskich i czeskich samorządowców. Wypracowano porozumienie
Wobec trudnej sytuacji związanej z decyzją TSUE, wstrzymującej wydobycie węgla brunatnego w Turowie, wspólnie z hetmanem kraju libereckiego Martinem Putą zorganizowano spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej. Podczas rozmów w Libercu, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, wypracowano porozumienie w tej sprawie. Wspólnym celem samorządowców jest zachowanie tysięcy miejsc pracy w kompleksie wydobywczym w Turowie.
Dzięki partnerskim relacjom z hetmanem kraju libereckiego Martinem Putą, z inicjatywy samorządu województwa dolnośląskie, doszło do spotkania w Urzędzie Krajskim Kraju Libereckiego. W rozmowach uczestniczyli wiceminister środowiska Republiki Czeskiej Vladislav Smrž, reprezentujący polski rząd sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń oraz Wanda Buk - wiceprezes PGE S.A.
Kopalnia Turów. Spotkanie polskich i czeskich samorządowców. Wypracowano porozumienie
Pozostając w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, samorządowcy rozmawiali o warunkach, na jakich Republika Czeska wycofa skargę na Polskę w sprawie eksploatacji kopalni Turów. Równolegle w Brukseli trwały negocjacje premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Republiki Czeskiej Andreja Babisza.
Po kilkugodzinnej dyskusji wypracowano mapę drogową, która zaprowadzi Polaków i Czechów do wyjścia z zaistniałego impasu. Na mocy porozumienia Rzeczpospolita Polska będzie współfinansowała inwestycje proekologiczne na polsko-czeskim obszarze transgranicznym o łącznej wartości ok. 45 mln euro.
Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało
Istotną rolę w wydatkowaniu tych środków odegrają samorząd województwa dolnośląskiego i kraj liberecki. Powstanie także grupa ekspercka, która monitorować będzie skutki eksploatacji odkrywki.
W najbliższym czasie polsko-czeskie zespoły, w których skład wchodzą przedstawiciele środowisk rządowych i samorządów, zajmą się wypracowaniem ostatecznych warunków umowy międzyrządowej kończącej spór wokół funkcjonowania kopalni Turów.