Dolny Śląsk. Ziębice. Kapsuła czasu - pozdrowienia z osiemnastego wieku
Na otwarcie tej przesyłki z przeszłości czekało z niecierpliwością wiele osób. Przedmiot znaleziono przy remoncie dawnego ziębickiego kościoła ewangelickiego. We wtorek otwarto komisyjnie zagadkowe, zaśniedziałe metalowe pudełko.
Podczas naprawy wieży, która początkowo miała nie być naruszana podczas remontu, ale okazało się to koniecznością, trzeba było zdemontować siedmiometrową iglicę osadzoną na kuli. To właśnie w niej spoczywała kapsuła czasu, dokumenty i książki.
Zbadanie zawartości zamkniętego pojemnika i analizę znalezionych obok papierów i książek dawno już wyznaczono na wtorek. Trzeba było zorganizować poważną sesję z udziałem władz miasta, mediów, przedstawicieli pracowni konserwatora zabytków i pracowników archiwum państwowego.
#
Poza kapsułą w kuli znalazła się gazeta „Münsterberger Zeitung” z 20 sierpnia 1902 roku i kilka ewangelickich modlitewników. Kapsuła jednak jest znacznie starsza. Umieszczono ją na wieży w 1797 roku w czasie budowy kościoła.
W środku były dwa dokumenty - z końca XVIII wieku i z początku XX wieku. Ten drugi świadczy o tym, że do kapsuły w 1902 roku dotarli już ludzie, pewnie przy okazji jakiś prac remontowych, i dołożyli papier. Znaleziono też monety z dwóch tych okresów.
- Odkryliśmy materiały z czasów budowy obiektu, mamy tam nazwiska osób zaangażowanych w budowę, prawdopodobnie darczyńców – powiedział podczas konferencji Marek Kowalski z wałbrzyskiej delegatury biura Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków.
Kowalski stwierdził też, że monety dołożono zapewne na wszelki wypadek, gdyby papier nie przetrwały. Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz ujawnia, że miasto szykuje się do udostępnienia wieży turystom, a znalezisko będzie na pewno zachętą, by to miejsce zwiedzić.
Eksponaty do muzeum
Dokumenty trafią do Archiwum Państwowego, będą odczytane i przeanalizowane. Wiadomo już, że to taki klasyczny akt, składany w kościelnych wieżach bardzo często podczas budowy i remontu. Ten zwyczaj kultywowany jest i teraz.
Kopie dokumentów wrócą do kuli na wieży, a oryginały, tak jak i monety oraz dwie znalezione poza kapsułą pocztówki z Ziębic sprzed 120 lat staną się muzealnymi eksponatami w lokalnej placówce.
Czytaj także: Wrocław. Będzie piękny park taneczny
Zobacz wideo: Łuskowce kluczem do szczepionki. Są odporne na koronawirusa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl