Dolny Śląsk. Różany tort Marii Antoniny. Festiwal smaków w Zamku Czocha
Arystokratyczne przysmaki, królewskie desery, dania ze średniowiecznego kociołka lub kuchnia rodem z PRL-u - takie kulinarne przygody będzie można przeżyć podczas zaplanowanej na najbliższy weekend Twierdzy Smaków - III Festiwalu Kuchni Historycznej w Zamku Czocha.
Na brak wrażeń nikt nie będzie narzekał. Próbować będzie można wielu ciekawych potraw, od swojskiej wojskowej grochówki, poprzez czekoladowy przysmak królowej Elżbiety II, do wspomnianego już, przygotowanego według autentycznego historycznego przepisu, ukochanego tortu Marii Antoniny.
Nie tylko obżarstwo będzie dominować na tym trzydniowym festiwalu. Przy okazji będzie można nauczyć się czegoś i poznać tajniki produkcji światowych delikatesów. Będą warsztaty whisky i czekolady w historycznym wydaniu.
Jak co roku organizatorzy zapraszają na degustacje, konkursy, spotkania, wystawy i warsztaty kulinarne. Obiecują opryskliwą bufetową w peerelowskim okienku, której fochy warto będzie znieść dla niebiańskich pierogów, sety i galarety.
Ale będzie też mnóstwo wyrafinowanych przysmaków. Średniowieczna kuchnia będzie serwować zupę juhę, przywracającą siły witalne oraz musztardę gruszkową, kwasy chlebowe, soczewicę z pokrzywą i podagrycznikiem.
W kawiarence Marii Antoniny na świeżym powietrzu dostępne będą historyczne ciasta: ”zamkowe duszki”, pierniki wykonane według najstarszej znanej receptury.
I choć to wszystko brzmi bardzo zachęcająco, to nie koniec tych atrakcji. W zamkowej restauracji podawane będą dania związane z dziejami zamku, na przykład pasztecik królowej Bony, zupa cebulowa Ludwika XIV, czy racuchy Elzy.
Dolny Śląsk. Różany tort Marii Antoniny. Pycha!Festiwal smaków w Zamku Czocha
Gości zabawiać będą rycerze i pieśniarze, a w licznych konkursach każdy będzie mógł spróbować sił. Możliwe też będzie zwiedzanie zamku, jednego z najbardziej fascynujących na Dolnym Śląsku, tajemniczej budowli z mnóstwem zakamarków i tajnych przejść, ukrytych nawet w ścianach i w regałach.
Ciekawe wydarzenia czekają też na najmłodszych. Zajmą się nimi znakomici animatorzy Hugona Yorka, którzy w magicznym namiocie nauczą przyrządzania czarodziejskich eliksirów, zdradzą zaklęcia i pokażą jak fechtować mieczem.
Organizatorzy przypominają, że z uwagi na pandemię konieczne będzie podjęcie wszystkich zalecanych i obowiązujących działań związanych z sanitarną ochroną. Odwiedzający muszą mieć maseczki i korzystać z wystawionych przy wszystkich stoiskach i w pomieszczeniach środków dezynfekujących.