Trwa ładowanie...

Wrocław. Dwóch Irakijczyków oskarżonych o wspieranie terroryzmu

Do wrocławskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Zatrzymanym przez ABW Irakijczykom. Prokuratura postawiła im zarzut finansowego wspierania terroryzmu. Ojciec i syn mieli udzielać pomocy finansowym bojownikom ISIS.
Share
Wrocław. Dwóch Irakijczyków oskarżonych o wspieranie terroryzmu
Wrocław. Dwóch Irakijczyków oskarżonych o wspieranie terroryzmuŹródło: ABW, Fot: ABW
d25u1x3

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała oskarżonych Irakijczyków w czerwcu. Skierowany do sądu akt oskarżenia to wynik trwającego od 2016 roku śledztwa. Prokuratura zarzuca mężczyznom finansowanie organizacji terrorystycznej. Ojciec i syn mieli dokonywać przelewów na rzecz tzw. państwa islamskiego za pośrednictwem systemu "hawala" typowego dla tego typu transferów.

"Cechą systemu "hawala" jest szybkość dokonywanych transferów, anonimowość, przekazywanie jednorazowo niewielkich kwot, brak jakiejkolwiek formalności oraz pozostawanie całkowicie niewidocznym dla oficjalnego systemu bankowego. Transakcje (...) dokonywane są niezwłocznie po przyjęciu gotówki u pośrednika i podaniu hasła" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Wrocław. Przekazywali pieniądze terrorystom?

W toku śledztwa ustalono, że mężczyźni w 2016 roku mieli dwukrotnie pobrać pieniądze o żyjących w Niemczech krewnych bojowników ISIS, a następnie przekazać je bezpośrednio konkretnemu terroryście i jego żonie. Z ustaleń wynika, że wspierany przez Irakijczyków bojownik zajmował się szkoleniem policji tzw. państwa islamskiego.

d25u1x3

Koronawirus. Kiedy zaszczepi się Mateusz Morawiecki? Padła deklaracja ws. zapisów

"Zajmował się szkoleniem bojowników, najpierw w ramach policji tzw. Państwa Islamskiego, a później w obozie szkoleniowym. W połowie 2016 roku uzyskano informację, że bojownik zginął w Iraku" - informuje prokuratura.

Za finansowanie przestępstw o charakterze terrorystycznym grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25u1x3

Podziel się opinią

Share
d25u1x3
d25u1x3
Więcej tematów