Trwa ładowanie...
dk5ezon

"Wprost" ujawnia pierwszą z kompromitujących taśm

"Handel głową Rostowskiego"- pod takim tytułem tygodnik "Wprost" ujawnił pierwszą z taśm mających skompromitować ekipę rządzącą. Na nagraniu mowa jest o dymisji ministra finansów Jacka Rostowskiego, finansowaniu deficytu przez NBP oraz zmianach w ustawie o NBP. Pojawiają się też niewybredne żarty i wulgaryzmy.

Share
dk5ezon

Na taśmie słychać głos należący prawdopodobnie do szefa NBP Marka Belki i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. - A mogę zadać inne pytanie znacznie trudniejsze? - pyta na nagraniu Sienkiewicz. I przedstawia Markowi Belce hipotetyczną sytuację, w jakiej może znaleźć się rząd na osiem miesięcy przed wyborami do sejmu. Sytuacja jest trudna. PiS ma 43 proc. poparcia. W budżecie państwa brakuje pieniędzy, opóźniają się wpływy do kasy państwa, cięcia są niewystarczające. W tej sytuacji wybory wygra PiS.

dk5ezon

W dalszej części Sienkiewicz sonduje Belkę, czy w takiej sytuacji: nic nie robić, czy podjąć działania specjalne, o których rozmawiali wcześniej – czyli między innymi finansowanie deficytu przez NBP. Cel jest oczywisty - twierdzi "Wprost" - nie dopuścić w ten sposób do zwycięstwa PiS.

Sienkiewicz nie ma wątpliwości, że takiej operacji specjalnej nie da się przeprowadzić z ministrem finansów Jackiem Rostowskim – bo powie „w życiu”! Natomiast Marek Belka nie widzi problemu. Ale zaczyna wymieniać swoje warunki: "moim warunkiem excuse mea jest dymisja ministra finansów. Przychodzi nowy minister finansów, na razie nie muszę wam mówić, kto by mógł być, ale takie nazwiska i tacy ludzie są w kraju. I wtedy zrobimy to co trzeba, żeby uniemożliwić... Mówiąc krótko, aby kraj to zrozumiał... ".

W tym momencie, na kilka miesięcy przed rekonstrukcja rządu, przesądził się los urzędującego jeszcze wtedy ministra finansów - twierdzi 'Wprost".

W dalszej części rozmowa staje się bardzo wulgarna. Belka mówi o Jerzym Hausnerze jako "dygotalnym członku Rady Polityki Pieniężnej". - Dygotalny właśnie. On jest k... mać. A patrz jak on się temu ch... podoba" - śmieje się szef NBP.

Cały stenogram dostępny jest na stronie "Wprost"

Źródło: "Wprost"

dk5ezon

Podziel się opinią

Share
dk5ezon
dk5ezon
Więcej tematów