Trwa ładowanie...

Wpływowy kardynał krytykuje PiS. "Nie tak rozumiem demokrację"

Głosu niemieckiego kardynała słuchają najważniejsi politycy Europy z Angelą Merkel i Jean-Claude Junckerem na czele. Niedawno Reinhard Marx wypowiedział się na temat rządów PiS, twierdząc, że "nie podziela tej wizji".

Share
Wpływowy kardynał krytykuje PiS. "Nie tak rozumiem demokrację"
Źródło: East News, fot: GALAZKA/SIPA
d3apmob

Niemiecki kardynał jest arcybiskupem jednej z najbogatszych diecezji na kontynencie i przez sześć lat kierował najważniejszą placówką Kościoła Katolickiego w Brukseli. Do tego roku pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, czyli organizacji złożonej z przedstawicieli Kościołów katolickich z wszystkich 28 krajów należących do UE.

Kardynał Marx jest znany z dosyć liberalnych poglądów. Duchowny wielokrotnie ingerował w sprawy polityczne - niedawno opowiedział się przeciwko zakazowi obrzezania chłopców w Islandii oraz wzywał Europejczyków do walki ze zmianami klimatycznymi. Apelował również o przyjmowanie imigrantów, twierdząc , że jeśli Europa "wybuduje wokół siebie mur", nie będzie już "jego Europą". Marx zabrał również głos w sprawie polskiego rządu.

- Jeśli większość parlamentarna uważa, że jest całym narodem, to wcale nie tak rozumiem demokrację. Znam ten mechanizm: im bardziej spójne jest społeczeństwo, tym większa pokusa autorytaryzmu. Niektórzy marzą o tym, by nasze społeczeństwa stały się bardziej spójne, prostsze, bezpieczniejsze. Chcieliby je zamienić na społeczeństwa, w którym kwestia tożsamości narodowej jest decydująca. Nie podzielam takiej wizji - podkreślił.
Źródło: POLITICO

d3apmob

Zobacz także: Andrzej Duda nie odebrał telefonu od Rexa Tillersona. Politycy nie wierzą własnym uszom

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3apmob

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3apmob
d3apmob
Więcej tematów