PolskaWotum nieufności. Sejm zajmie się wnioskiem dla Jarosława Kaczyńskiego

Wotum nieufności. Sejm zajmie się wnioskiem dla Jarosława Kaczyńskiego

Wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego złożony został w listopadzie przez Koalicję Obywatelską. Z porządku obrad Sejmu umieszczonego na stronie parlamentu wynika kiedy Sejm zajmie się wnioskiem.

Jarosław Kaczyński w Sejmie
Jarosław Kaczyński w Sejmie
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

04.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 17:44

Jarosław Kaczyński wicepremierem ds. bezpieczeństwa został 6 października. Od tamtej pory oficjalnie nadzoruje resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Objęcie przez niego nowej funkcji zbiegło się w czasie z falą protestów Strajku Kobiet przeciwko opinii dotyczącej prawa aborcyjnego wydanej przez Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wpłynął do laski marszałkowskiej 20 listopada. Koalicja Obywatelska zwróciła się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by na najbliższym posiedzeniu izby zająć się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Z umieszczonej na stronie parlamentu informacji wynika, że sprawa wniosku Koalicji Obywatelskiej i Lewicy o wotum nieufności wobec wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpatrywana będzie na posiedzeniu 9 grudnia.

Wnioskodawcy piszą m.in., że "brak jest jakiejkolwiek aktywności Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera ds. bezpieczeństwa". W dokumencie odnoszą się do tego, że "Pan Jarosław Kaczyński przez ten okres wsławił się tym, że: nie potrafił zareagować na szerzącą się falę zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, nie podjął jako wicepremier, członek rządu, polubownych negocjacji z demonstrantami zmierzających do zaproponowania kompromisu łagodzącego sytuację,".

Wotum nieufności - co to?

Wotum nieufności, to procedura odpowiedzialności rządu przed parlamentem, stanowiąca typowy element parlamentarno-gabinetowej formy rządu, przybierająca postać uchwały parlamentu lub jego izby wyrażającej negatywną ocenę działalności rządu, lub poszczególnych ministrów.

Uchwalenie wotum nieufności zobowiązuje premiera lub ministrów do podania się do dymisji. W Polsce wotum nieufności może uchwalić sejm bezwzględną większością głosów. Prezydent ma obowiązek przyjąć dymisję i odwołać premiera bądź ministra, wobec którego uchwalono wotum nieufności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)