Trwa ładowanie...

Wołodymyr Zełenski: Rosja musi oddać Krym, jeśli znów chce być w gronie państw G8

Prezydent Ukrainy skomentował na Twitterze pomysł powrotu Rosji do grupy państw G8. Wołodymyr Zełenski twierdzi, że warunkiem przywrócenia Rosji w skład elitarnego grona, jest oddanie Krymu Ukrainie oraz spełnienie kilku innych postulatów.
Share
Wołodymyr Zełenski sprzeciwia się powrotowi Rosji do G8.
Wołodymyr Zełenski sprzeciwia się powrotowi Rosji do G8. Źródło: East News, Fot: SERGEI SUPINSKY/AFP
d1oa9hm

Dyskusja na ten temat rozgorzała po tym, jak we wtorek Donald Trump podczas konferencji prasowej powiedział, że mógłby poprzeć powrót do formatu G8 z Rosją.

Rosja została usunięta z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata w 2014 roku, po aneksji Krymu. Od tego czasu grupa funkcjonuje jako G7, a w jej skład wchodzą USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Kanada. W spotkaniach uczestniczą także przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Zełenski stawia warunki

Prezydent Ukrainy napisał na Twitterze, że od 2014 roku nic się nie zmieniło. - Ukraiński Krym wciąż jest okupowany, ukraiński Donbas wciąż cierpi z powodu wojny. Dziękuję państwom, które konsekwentnie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - napisał Wołodymyr Zełenski.

d1oa9hm

Zobacz także: Kosiniak-Kamysz na konwencji PSL: celujemy w dwucyfrowy wynik

W kolejnym wpisie w mediach społecznościowych dodał, że jeśli Rosja chce ponownie zostać dopuszczona do głównego stołu rozmów światowej dyplomacji, powinna spełnić kilka warunków. Wśród nich Zełenski wymienia oddanie Ukrainie Krymu, zaprzestanie działań wojennych w Donbasie oraz uwolnienie ponad stu więźniów politycznych i ukraińskich marynarzy, których Kreml przetrzymuje.

Poparcie europejskich liderów

W podobnym do Zełenskiego tonie wypowiedział się Emanuel Macron, który w poniedziałek spotkał się z Władimirem Putinem. Jak powiedział prezydent Francji: "jest jasne, ze zarówno powrót do G8, jak i powrót do w pełni znormalizowanych relacji Rosji z Unią Europejską wymagają rozwiązania kwestii ukraińskiej.

d1oa9hm

Powrót do formatu G8 z Rosją odrzucili także, podczas wspólnej konferencji prasowej, liderzy Niemiec i Wielkiej Brytanii. Angela Merkel przypomniała, dlaczego Rosja została wykluczona z G8 i jakie są warunki jej powrotu. Jej zdanie podzielił Boris Johnson. - Jestem świadom działań mających na celu reintegrację Rosji z G7, ale biorąc pod uwagę, co się stało w Salisbury: użycie broni chemicznej na brytyjskiej ziemi, dalszy brak stabilności, wojnę domową na Ukrainie, prowokacje Rosji nie tylko na Ukrainie, ale też w innych miejscach, wszystko to sprawia, że zgadzam się w zupełności z kanclerz Merkel.

W sobotę we francuskim Biarritz rozpoczyna się szczyt G7, na którym sprzeciw wobec powrotu do G8 z Rosją ma być oficjalnie potwierdzony przez Unię Europejską.

Źródło: Wirtualna Polska, Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oa9hm

Podziel się opinią

Share
d1oa9hm
d1oa9hm
Więcej tematów