Wolna od sinic i ciepła woda w Bałtyku. Gdzie można się kąpać?
Trwa kolejny ciepły wakacyjny dzień, w trakcie którego wielu Polaków szuka ochłody nad wodą. Sprawdziliśmy, gdzie można się bezpiecznie kąpać oraz gdzie występują sinice.
Pogoda w końcówce czerwca rozpieszcza turystów. Fala upałów sprawia, że wiele osób wyjechało nad wodę, by ochłodzić się w tych warunkach. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi rejestr kąpielisk i regularnie bada w nich wodę. Na stronie instytucji dostępna jest mapa, na której widać, gdzie można się kąpać.
Gdzie można się kąpać? Lista zamkniętych kąpielisk
Mamy świetne informacje dla amatorów wodnego szaleństwa nad Bałtykiem. Wszystkie tamtejsze kąpieliska są otwarte i nie występują tam sinice ani skażenie biologiczne. Oczywiście należy uważać na warunki atmosferyczne i sprawdzać, czy ratownicy wywiesili białą lub czerwoną flagę.
Zobacz także: Jakie są objawy zatrucia sinicami?
O ile nad Bałtykiem w wyznaczonych kąpieliskach sytuacja jest dobra, o tyle nie wszędzie w Polsce woda jest w dobrej jakości i wolna od skażeń biologicznych. Zamknięte są trzy kąpieliska. Są to:
- kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim
- kąpielisko Malta w Poznaniu
- Kurnędz (woj. łódzkie)
W tych miejscach woda nieprzydatna jest do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Przyczyną jest wykrycie bakterii Escherichia coli i Enterokoki. Z kolei na zbiorniku Malta w Poznaniu zakwitły sinice.
Temperatura wody w Bałtyku
Ze względu na ciepłe dni wiele osób wyjeżdża na wypoczynek nad wodą. Coraz więcej turystów jest już w nadmorskich kurortach. IMGW-PIB codziennie prezentuje raporty dotyczące temperatury wody.
Temperatura wody w Bałtyku (29 czerwca, za IMGW-PIB):
- Świnoujście - 21,5°C
- Międzyzdroje - 20,4°C
- Kołobrzeg - 19,6°C
- Ustka - 17,5°C
- Władysławowo - 17,0°C
- Hel - 18,2°C
- Puck - 24,2°C