Sinice w Bałtyku. Jakie są objawy zatrucia? Mogą być niebezpieczne

Wakacje już się rozpoczęły i tłumy Polaków wyjeżdżają na wypoczynek nad zbiorniki wodne. Na bieżąco badana w nich jest woda. W wielu miejscach występują sinice, które uniemożliwiają wypoczynek. Czym są sinice?

Sinice nad morzem. Jakie objawy?
Sinice nad morzem. Jakie objawy?
Źródło zdjęć: © PAP | Adam War�awa
Łukasz Witczyk

Coraz wyższe temperatury powietrza sprawiają, że Polacy wyjeżdżają wypoczywać nad zbiorniki wodne. Rozpaleni słońcem ochładzają się właśnie w wodzie. Ta jednak nie zawsze nadaje się do kąpieli m.in. z powodu zakwitnięcia sinic.

Czym są sinice?

Jak informuje Serwis Kąpieliskowy, sinice to cyjanobakterie, które należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Latem z powodu obecności sinic często dochodzi do zakwitu wody. To zmiana zabarwienia wody spowodowana masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego.

Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika.

Jakie są objawy po zatruciu sinicami?

U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic.

Gdzie można się kąpać?

Od lat ratownicy WOPR zalecają, by do wody wchodzić tylko na strzeżonych kąpieliskach. Tam obowiązuje specjalne oznaczanie tego, czy panujące warunki zezwalają na bezpieczną kąpiel.

Wodę w kąpieliskach w całej Polsce bada na bieżąco Główny Inspektorat Sanitarny. Na stronie internetowej tej instytucji znajduje się specjalna mapa, gdzie pokazywany jest na bieżąco stan wód w polskich kąpieliskach. Pod uwagę branych jest 677 miejsc.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)