Trwa ładowanie...

Wójt przeraził się raportów o smogu. Wszystkie przedszkola dostały oczyszczacze powietrza

Wójt podwarszawskiej gminy Jabłonna kupił dla wszystkich przedszkoli oczyszczacze powietrza, które odfiltrują z powietrza najbardziej niebezpieczne pyły oraz cząsteczki rakotwórczego benzopirenu. Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy, w okolicy zadymiły kominki i piece, a tuż po tym, wskaźniki smogu zajarzyły się na czerwono.
Share
Wójt przeraził się raportów o smogu. Wszystkie przedszkola dostały oczyszczacze powietrza
Wójt przeraził się raportów o smogu. Wszystkie przedszkola dostały oczyszczacze powietrzaŹródło: WP.PL, Fot: Materiały prasowe
dykxrba

- Nasi najmłodsi mieszkańcy, będą w przedszkolu wolni od smogu. Są dla nas najważniejsi. To dzieci są najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu. Stąd decyzja o zakupie oczyszczaczy, które trafią do wszystkich 17 grup przedszkolnych w Jabłonnie i w Chotomowie - oświadczył Jarosław Chodorski, wójt Gminy Jabłonna.

To jednak nie wszystko. Nauczyciele w przedszkolach tej gminy zostaną przeszkoleni przez Fundację Heal Polska, zajmująca się analizą wpływu smogu na zdrowie. Z kolei dyrektorzy placówek edukacyjnych dostaną drukowane raporty Najwyższej Izby Kontroli na temat smogu, z zaleceniem przeczytania ich w całości.

Zobacz także: Śnieg na Kasprowym Wierchu. Mógł zaskoczyć niejednego turystę

Efekt smogu. Wysoka śmiertelność Polaków, gorsze IQ u dzieci

Te materiały niosą ze sobą niepokojące przesłanie. Dwa tygodnie temu NIK w alarmistycznym tonie informował, że osiągnięcie wymaganych poziomów redukcji emisji pyłów i benzopirenu w powietrzu, przy obecnym tempie działań rządu i samorządów, może zająć w skali poszczególnych województw od 24 do niemal 100 lat. Tymczasem z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że rocznie z powodu zatrutego powietrza (z uwagi na oddziaływanie PM2,5) umiera ponad 46 tys. ludzi.

dykxrba

Fundacja Heal Polska podaje, że ze względu na zanieczyszczenie powietrza smogiem u Polaków wzrasta śmiertelność przy wystąpieniu zawału, udaru mózgu, czy zatoru płuc. W 2016 roku potwierdziło to w specjalnym raporcie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Na tym nie koniec. Z badań naukowych wynika, że na negatywne efekty smogu najbardziej narażone są dzieci. Maluchy wychowujące się w miejscach o złej jakości powietrza gorzej wypadają w testach na inteligencję, mają problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, charakteryzuje je też gorsza pamięć. Zauważono również, że mają wyższy poziom niepokoju i częściej wykazują zachowania depresyjne niż ich rówieśnicy przebywający na terenach o czystym środowisku.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy w Legionowie jest gorzej niż w Pekinie. Stężenia pyłów. WP.PL
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy w Legionowie jest gorzej niż w Pekinie. Stężenia pyłów.Źródło: WP.PL, Fot: zatruci.pl

Aktywiści wywarli presję

- To była potrzebna, wyprzedzająca decyzja, kształtująca rzeczywistość mieszkańców. Dziękuję partnerom akcji za ich nieustępliwość i twarde pilnowanie realizacji - powiedział wójt Jabłonnej odnosząc się do działań aktywistów lokalnych organizacji walczących ze smogiem.

dykxrba

Grupa Smog Legionowo już kilka lat temu zainstalowała w okolicy własne mierniki smogu. Okazało się, że 130 tysięczny powiat Legionowo ma odczyty zanieczyszczeń gorsze niż w Pekinie. Powstała również nieoficjalna mapa trucicieli, gdzie każdy mógł umieścić zdjęcie podejrzanie kopcącego komina w domu sąsiada. Tak skłoniono do reakcji Straż Miejską, która rozpoczęła kontrole w domach. Smog Legionowo krytykował za bezczynność prezydenta tego miasta, Romana Smogorzewskiego, którego w ironicznych komentarzach i memach nazywano szefem "Smogogrodu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dykxrba

Podziel się opinią

Share
dykxrba
dykxrba
Więcej tematów