Trwa ładowanie...

Wojska rządowe weszły do Mosulu, ostatniego bastionu Państwa Islamskiego w Iraku

• Irackie siły rządowe kontynuują pierwszą fazę ofensywy
• Jednostki znajdują się w dzielnicy Karama
• Oddziały wkroczyły do aglomeracji Mosulu od wschodu

d3u6ay5
d3u6ay5

Irackie siły wkroczyły w poniedziałek do Al-Karamy, dzielnicy opanowanego przez Państwo Islamskie (IS) Mosulu, na północy Iraku. Jest to pierwsza dzielnica, do której weszły irackie wojska od czasu rozpoczęcia ofensywy na to miasto przed dwoma tygodniami.

- Weszli do Mosulu i walczą teraz w dzielnicy Al-Karama - powiedział Reuterowi generał Wissam Aradż ze szkolonych przez USA służb antyterrorystycznych.

Przed walką o samo miasto doborowe jednostki musiały przejąć jeszcze dwie miejscowości na wschód od Mosulu.

W poniedziałek irackie jednostki specjalne wznowiły działania na froncie wschodnim w ramach ofensywy, które wstrzymały w zeszłym tygodniu, ponieważ posuwały się naprzód szybciej niż siły na innych frontach. Miało to umożliwić zbliżenie się do miasta jednostkom na innych obszarach.

d3u6ay5

Irackie siły bezpieczeństwa i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) rozpoczęli ofensywę na Mosul, będący ostatnim bastionem IS w Iraku, 17 października. Są wspierani z powietrza przez koalicję pod dowództwem USA do walki z tą radykalną sunnicką organizacją zbrojną.

Do walk o Mosul włączyły się w sobotę proirańskie szyickie milicje w Iraku, mające na celu odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką, głównym bastionem IS w Syrii.

Celem sił walczących na zachodzie jest odzyskanie leżącego 50 km od Mosulu miasta Tall Afar; ma to zablokować dżihadystom możliwość przebicia się do Syrii, a zwłaszcza Ar-Rakki - kolejnego bastionu IS - a także odciąć trasy zaopatrzenia dla bojowników w Rakce i Mosulu.

W sobotę o rozpoczęciu ofensywy na Tall Afar poinformowała wspierana przez Iran szyicka milicja Haszid Szaabi. Zaangażowanie tego irackiego ugrupowania w walkę może wzbudzić niepokój USA i innych członków międzynarodowej koalicji wspierającej irackie siły w walce z IS. Jak prognozował Reuters, rosną obawy, że prócz walki z dżihadystami ta szyicka milicja może się również zwrócić przeciw sunnickiej ludności w rejonie Mosulu.

Z danych ONZ wynika, że w Mosulu żyje obecnie 1,5 mln mieszkańców. Według różnych źródeł w mieście przebywa 3-8 tys. bojowników IS.

d3u6ay5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6ay5
Więcej tematów