SAS (Special Air Service)
Brytyjski SAS to najbardziej doświadczona jednostka specjalna świata. Jest prekursorką niemal wszystkich nowoczesnych sił przeznaczonych do prowadzenia tajnych operacji. Powstała w latach 40. Jej założycielem był David Stirling. To jego pomysłem było tworzenie czteroosobowych oddziałów, składających się z wszechstronnie wyszkolonych żołnierzy, zdolnych do prowadzenia akcji sabotażowych i zwiadowczych.
Po wojnie komandosi z SAS-u walczyli m.in. Malezji, Omanie, Somalii, Bośni, Iraku i Afganistanie. Ich najgłośniejszą akcją, transmitowaną na żywo (mówi się, że de facto była emitowana z 15-minutowym opóźnieniem) było uwolnienie zakładników z irańskiej ambasady w Londynie 5 maja 1980 roku. Żołnierze z SAS-u w brawurowy sposób oswobodzili uwięzionych zakładników, zabijając przy okazji niemal wszystkich zamachowców.
Komandosi SAS ćwiczą we wszystkich warunkach klimatycznych - w malezyjskich dżunglach, na pustyniach, w górach i w lasach. Jako jednym z dwóch jednostek specjalnych na świecie udało im się odbić zakładników z terytorium wroga. W 2000 roku uwolnili z rąk rebeliantów sześciu brytyjskich żołnierzy w Sierra Leone.
W 2001 roku żołnierze z SAS, razem z komandosami z USA i Australii walczyli z talibami w górach Tora Bora w poszukiwaniu Osamy bin Ladena.
Na zdjęciu żołnierze SAS w okolicach Mazar-i Szarif w Afganistanie 2001 r.