Wojna w Ukrainie. Trybunał w Hadze wszczął śledztwo ws. zbrodni Rosji
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie. Informację w komunikacie przekazał prokurator Karim Khan.
02.03.2022 | aktual.: 03.03.2022 00:17
"Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (...) i otwiera śledztwo ws. sytuacji na Ukrainie (...) obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy" - napisał w komunikacie prokurator Khan.
Wojna w Ukrainie. Śledztwo w Hadze obejmie sytuacje od 2013 roku
"Wnioski 39 państw pozwalają, by moje biuro otworzyło śledztwo w sprawie sytuacji, do jakich dochodziło na Ukrainie począwszy od 21 listopada 2013, obejmujące wcześniejsze i obecne zarzuty dotyczące zbrodni - napisał prokurator w oświadczeniu.
"Wsparcie państw wnioskujących o przeprowadzenie postępowania ma fundamentalne znaczenie dla pracy MTK i tego śledztwa" - dodał Kahn.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że jego kraj skierował pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze przeciwko Rosji, w którym żąda pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji.
Wojna w Ukrainie. Kijów zbiera dowody
- Zwracamy się do trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu - zaznaczył.
Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa napisała z kolei w sobotę na Facebooku, że wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję obiektów cywilnych są dokumentowane i Ukraina zbiera dowody na takie działania wojenne, by przekazać je MTK w Hadze.
Również brytyjski premier Boris Johnson zarzucił w środę reżimowi prezydenta Rosji Władimira Putina popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie. Ponownie potępił rosyjską napaść na Ukrainę nazywając ją "odrażającym atakiem".
- To, co już widzieliśmy ze strony reżimu Władimira Putina - użycie amunicji, którą zrzucają na niewinnych cywilów - moim zdaniem w pełni kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - powiedział Johnson w Izbie Gmin podczas cotygodniowej sesji poselskich pytań do premiera.