Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 62. dzień wojny w Ukrainie. Kolejny europejski kraj został odcięty od rosyjskiego gazu. Od środy Gazprom wstrzymuje dostawy do Bułgarii - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Energii. Wcześniej rosyjskie władze zakręciły kurek na rurociągach do Polski i Litwy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu. Na zdjęciu premier Bułgarii Kirił PetkowWojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu. Na zdjęciu premier Bułgarii Kirił PetkowŹródło: East News, fot: AP
d4du3n7
d4du3n7
  • • Od środy rosyjski Gazprom przestanie dostarczać gaz do Bułgarii. To kolejny kraj po Polsce i Litwie. Bułgarski resort energii podał, że wraz z państwowymi spółkami gazowymi podjęło działania w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań w zakresie dostaw gazu ziemnego i zaradzeniu powstałej sytuacji. Ministerstwo oświadczyło, że na razie nie będzie żadnych ograniczeń w zużyciu gazu w kraju, który ponad 90 proc. swych potrzeb zaspokaja importem od Gazpromu.

  • Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat. Od początku inwazji zginęło ponad 22 tys. rosyjskich żołnierzy. Zniszczono 918 czołgów, 2308 pojazdów opancerzonych. Zestrzelono 338 samolotów i helikopterów. 

  • Polska ogłasza listę sankcji wobec Rosji. - Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji: nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom - przekazał we wtorek szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

  • • Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiadomiła we wtorek, że żołnierze ukraińscy, którzy trafili do niewoli, są przewożeni do zakładów karnych w Rosji. Według niej jeden z aresztów jest wyposażany do torturowania i wydobywania zeznań od jeńców.
Trwa łączenie
00:32, 27.04.2022
Wołodymyr Zełenski o sytuacji w Naddniestrzu

Wyraźnie widać, że destabilizacja Naddniestrza to jeden z kolejnych kroków Federacji Rosyjskiej. Rosyjskie służby specjalne już tam pracują. Nie chodzi tylko o fałszywe wiadomości, chodzi o to, aby zdestabilizować sytuację w regionie i zagrozić władzom mołdawskim. Rosjanie pokazują, że jeśli Mołdawia poprze Ukrainę, Kreml podejmie kolejne działania.

00:19, 27.04.2022

"Federacja Rosyjska podjęła decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Rosja tym samym zaostrza sytuację i łamie obowiązujące umowy. To kolejny dowód na to, że musimy stopniowo pozbywać się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - przekazał szef czeskiego rządu Petr Fiala.

00:14, 27.04.2022

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Rzeszowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Tematem rozmowy była m.in. wtorkowa misja Guterresa w Moskwie. Według prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha, prezydent zadeklarował gotowość Polski na rzecz wsparcia wysiłków humanitarnych ONZ.

Kumoch zwrócił w rozmowie z TVP Info uwagę, że była to pierwsze rozmowa Antonio Guterresa po jego wtorkowych spotkaniach w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem. "Pierwsza okazja, żeby przekazać Polsce, ważnemu krajowi w procesie pokojowym, w jaki sposób to jest postrzegane w Rosji i co tak naprawdę jest w tym momencie na stole w procesie negocjacyjnym. Prosto z Polski sekretarz generalny uda się do Ukrainy" - dodał prezydencki minister.

00:04, 27.04.2022

Prezydent Mołdawii Maia Sandu we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezwała ludność do zachowania spokoju po eksplozjach w prorosyjskim separatystycznym regionie Naddniestrza. "Apelujemy do obywateli o zachowanie spokoju" - oświadczyła prezydent.

23:49, 26.04.2022

Duński Orsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

23:40, 26.04.2022

Ukraińskie Siły Zbrojne we wtorek zniszczyły w Donbasie prawie 70 rosyjskich jednostek, w tym m.in. 9 czołgów, 11 systemów artyleryjskich, 4 jednostki sprzętu specjalnego, 14 jednostek pojazdów opancerzonych i 3 bojowe wozy opancerzone.

23:35, 26.04.2022
Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss

Nie wystarczy już dostarczać Ukrainie jedynie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji. Zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną. Stało się to dla niektórych to pretekstem do ociągania się. Ten czas już minął. Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką. Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać najnowszą ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium. Musimy podwoić naszą odpowiedź. Do tej pory planowanie Władimira Putina było pełne błędnych założeń i błędnych kalkulacji. Mylił się co do siły i determinacji Ukrainy. Musimy ponownie udowodnić mu, że myli się co do naszej odporności i zaangażowania.

23:31, 26.04.2022

"Chciałbym podziękować amerykańskiemu gen. Markowi A. Milley'owi za owocne spotkanie w bazie Ramstein. To prawdziwy akt przyjaźni i solidarności z Ukrainą. Z waszym wsparciem na pewno wygramy!" - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

23:25, 26.04.2022

"Decyzja Gazpromu o całkowitym odcięciu dostaw gazu do Polski jest kolejnym sygnałem rosyjskiego upolitycznienia istniejących umów i tylko przyspieszy europejskie wysiłki na rzecz odejścia od rosyjskich dostaw energii. Międzynarodowa Agencja Energetyczna stoi mocno za Polską" - przekazał szef MAE Fatih Birol.

23:18, 26.04.2022

Szefowa Bundeswehry Christine Lambrecht spotkała się w Ramstein z ukraińskim ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem. "Stoimy ramię w ramię z Ukrainą" - zapewniła niemiecka polityk.

23:10, 26.04.2022

We wtorek ukraińscy wojskowi zniszczyli siedem celów powietrznych, w tym rosyjski samolot Su-25, śmigłowiec Ka-52, dwa pociski manewrujące, trzy bezzałogowe statki powietrzne (najprawdopodobniej Orłan-10) - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:52, 26.04.2022

Rosjanie strzelają rakietami do Wasyliwki w obwodzie zaporoskim, przekonując miejscowych, że ostrzał prowadzą ukraińskie wojska - informuje Ukrinform, powołując się na informacje lokalnej administracji.

22:48, 26.04.2022

W Rzeszowie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wracającym z Rosji sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

22:40, 26.04.2022

Jak podała francuska agencja prasowa AFP, bułgarskie Ministerstwo Energii poinformowało, że od 27 kwietnia rosyjski Gazprom przestanie dostarczać gaz do Bułgarii.

Bułgarski resort energii podał, że wraz z państwowymi spółkami gazowymi podjęło działania w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań w zakresie dostaw gazu ziemnego i zaradzeniu powstałej sytuacji. Ministerstwo oświadczyło, że na razie nie będzie żadnych ograniczeń w zużyciu gazu w kraju, który ponad 90 proc. swych potrzeb zaspokaja importem od Gazpromu.

22:36, 26.04.2022

Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz powiedział we wtorek, że miasto, którym kieruje - ważny port na południu Ukrainy - przygotowuje się do rosyjskiego ataku bądź oblężenia. Mer powiedział, że Rosja przerzuca uzbrojenie w ten rejon z anektowanego Krymu.

- Widzimy, że Rosja przez Krym przerzuca uzbrojenie i zasoby wojskowe. Widzimy, że gromadzi je w okupowanym obwodzie chersońskim. Spodziewamy się ataku albo oblężenia miasta - powiedział mer w wywiadzie dla "Ukraińskiej Prawdy". Jak relacjonował, w samym mieście i na jego obrzeżach budowane są instalacje obronne i Mikołajów "przygotowuje się do inwazji na pełną skalę". Sienkewycz powiedział, że w marcu Mikołajów był w dwóch trzecich otoczony przez wojska rosyjskie, które jednak udało się odeprzeć. Od 24 lutego miasto było ostrzeliwane niemal codziennie, zginęło ponad 80 cywilów.

22:28, 26.04.2022

- Jeśli oni zapomnieli, czym jest Czarnobyl, to znaczy, że potrzebna jest globalna kontrola nad rosyjskimi obiektami jądrowymi i technologiami – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rocznicę katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

- Po tym, co Rosjanie zrobili w naszych elektrowniach atomowych, nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznie, wiedząc, ile obiektów atomowych, broni jądrowej i technologii ma Rosja - stwierdził Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Nawiązując do rocznicy tragicznego wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku, Zełenski powiedział, że "Rosja powinna dzisiaj wspominać rocznicę katastrofy w elektrowni w Czarnobylu, jak cały cywilizowany świat". - Zamiast tego właśnie dzisiaj oni wystrzelili trzy rakiety, które przeleciały bezpośrednio nad naszymi elektrowniami atomowymi – oświadczył prezydent Ukrainy.

22:21, 26.04.2022

"Ukraińscy rolnicy z południowego regionu Zaporoża, który graniczy z linią frontu rosyjskiej wojny w Ukrainie, noszą teraz kamizelki kuloodporne do orania swoich pól" - relacjonuje ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.

22:07, 26.04.2022

W środę o 8.05 gośćmi programu "Newsroom" WP będą Tatiana Kolesnychenko i Patryk Michalski, specjalni korespondenci Wirtualnej Polski w Ukrainie.

22:03, 26.04.2022

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że nie spodziewa się, by prezydent Rosji Władimir Putin użył taktycznej broni jądrowej w Ukrainie, gdyby ponosił dalsze porażki militarne w tym kraju.

Brytyjski premier wyjaśnił, że rosyjska opinia publiczna w przytłaczającej większości popiera Putina, wskutek czego ma on "polityczny margines manewru wewnątrz Rosji" i może wycofać się z obecnego konfliktu w Ukrainie, szczególnie, że propaganda rosyjska mogłaby to uzasadnić zrealizowaniem celów operacji. 

- Biorąc pod uwagę ogromne rosyjskie poparcie dla jego działań, biorąc pod uwagę oczywiste niezwracanie uwagi przez rosyjskie media na temat tego, co naprawdę dzieje się w Ukrainie, paradoks polega na tym, że Putin ma o wiele więcej przestrzeni politycznej, aby się wycofać - powiedział Johnson.

21:55, 26.04.2022

Dyrektor  generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael  Grossi, który przebywa na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej,  powiedział we wtorek, że ustalił z rządem Ukrainy, iż MAEA pomoże usunąć  zniszczenia w siłowni powstałe w wyniku działań wojsk rosyjskich.

21:46, 26.04.2022

Gazprom od środy wstrzymuje dostawy gazu do Bułgarii - podała agencja AFP.

21:41, 26.04.2022

Pracownicy  misji dyplomatycznej USA na Ukrainie, którzy przenieśli się do Polski z  powodu inwazji Rosji, udali się we wtorek do Lwowa - poinformował  amerykański Departament Stanu. Podkreślono, że to początek powrotu  dyplomatów USA na Ukrainę.

21:36, 26.04.2022

Bedą  kolejne listy sankcyjne - zapowiedział we wtorek wieczorem w wywiadzie  dla TVP minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Z  środków tych firm Rosja finansuje wojnę, my pokazujemy, że tak nie  będzie - dodał.

21:31, 26.04.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przebywającym z wizytą w Kijowie premierem Rumunii. 

21:27, 26.04.2022

Ukraińska  rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa wyraziła wdzięczność  władzom i obywatelom Polski za przyjęcie uchodźców z Ukrainy i  wolontariuszom, którzy pomagają obywatelom ukraińskim; wskazała, że do  Polski od początku wojny wjechało ponad 2,8 mln osób z Ukrainy.

21:21, 26.04.2022

Dzisiejsze  ostrzały rakietowe na południu Ukrainy mogą świadczyć o tym, że Rosja  chce dodać do wszystkich kierunków ataku jeszcze region ukraińskiej  Besarabii – powiedział podczas briefingu we wtorek Ołeksij Arestowycz,  doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

21:14, 26.04.2022

Francja  wspiera Mołdawię wobec ryzyka destabilizacji - powiedział we wtorek  szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian po rozmowie ze swym mołdawskim  odpowiednikiem Iurie Leancą. W separatystycznym regionie Mołdawii,  sąsiadującym z Ukrainą Naddniestrzu, doszło do serii wybuchów.

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, reuters.com, pravda.com.ua, 24tv.ua, BBC News, CNN, PAP, Twitter, Facebook, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4du3n7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4du3n7
Więcej tematów