Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu. Na zdjęciu premier Bułgarii Kirił Petkow
Wojna w Ukrainie. Gazprom zakręca kurek. Bułgaria bez dostaw rosyjskiego gazu. Na zdjęciu premier Bułgarii Kirił Petkow
Źródło zdjęć: © East News | AP
Marek MikołajczykRadosław Opas
26.04.2022 00:38, aktualizacja: 27.04.2022 04:43

Trwa 62. dzień wojny w Ukrainie. Kolejny europejski kraj został odcięty od rosyjskiego gazu. Od środy Gazprom wstrzymuje dostawy do Bułgarii - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Energii. Wcześniej rosyjskie władze zakręciły kurek na rurociągach do Polski i Litwy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie wtorkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Wyraźnie widać, że destabilizacja Naddniestrza to jeden z kolejnych kroków Federacji Rosyjskiej. Rosyjskie służby specjalne już tam pracują. Nie chodzi tylko o fałszywe wiadomości, chodzi o to, aby zdestabilizować sytuację w regionie i zagrozić władzom mołdawskim. Rosjanie pokazują, że jeśli Mołdawia poprze Ukrainę, Kreml podejmie kolejne działania.

Wołodymyr Zełenski o sytuacji w Naddniestrzu

"Federacja Rosyjska podjęła decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Rosja tym samym zaostrza sytuację i łamie obowiązujące umowy. To kolejny dowód na to, że musimy stopniowo pozbywać się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - przekazał szef czeskiego rządu Petr Fiala.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Rzeszowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Tematem rozmowy była m.in. wtorkowa misja Guterresa w Moskwie. Według prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha, prezydent zadeklarował gotowość Polski na rzecz wsparcia wysiłków humanitarnych ONZ.

Kumoch zwrócił w rozmowie z TVP Info uwagę, że była to pierwsze rozmowa Antonio Guterresa po jego wtorkowych spotkaniach w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem. "Pierwsza okazja, żeby przekazać Polsce, ważnemu krajowi w procesie pokojowym, w jaki sposób to jest postrzegane w Rosji i co tak naprawdę jest w tym momencie na stole w procesie negocjacyjnym. Prosto z Polski sekretarz generalny uda się do Ukrainy" - dodał prezydencki minister.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezwała ludność do zachowania spokoju po eksplozjach w prorosyjskim separatystycznym regionie Naddniestrza. "Apelujemy do obywateli o zachowanie spokoju" - oświadczyła prezydent.

Duński Orsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

Ukraińskie Siły Zbrojne we wtorek zniszczyły w Donbasie prawie 70 rosyjskich jednostek, w tym m.in. 9 czołgów, 11 systemów artyleryjskich, 4 jednostki sprzętu specjalnego, 14 jednostek pojazdów opancerzonych i 3 bojowe wozy opancerzone.

Nie wystarczy już dostarczać Ukrainie jedynie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji. Zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną. Stało się to dla niektórych to pretekstem do ociągania się. Ten czas już minął. Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką. Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać najnowszą ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium. Musimy podwoić naszą odpowiedź. Do tej pory planowanie Władimira Putina było pełne błędnych założeń i błędnych kalkulacji. Mylił się co do siły i determinacji Ukrainy. Musimy ponownie udowodnić mu, że myli się co do naszej odporności i zaangażowania.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss

"Chciałbym podziękować amerykańskiemu gen. Markowi A. Milley'owi za owocne spotkanie w bazie Ramstein. To prawdziwy akt przyjaźni i solidarności z Ukrainą. Z waszym wsparciem na pewno wygramy!" - przekazał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Decyzja Gazpromu o całkowitym odcięciu dostaw gazu do Polski jest kolejnym sygnałem rosyjskiego upolitycznienia istniejących umów i tylko przyspieszy europejskie wysiłki na rzecz odejścia od rosyjskich dostaw energii. Międzynarodowa Agencja Energetyczna stoi mocno za Polską" - przekazał szef MAE Fatih Birol.

Szefowa Bundeswehry Christine Lambrecht spotkała się w Ramstein z ukraińskim ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem. "Stoimy ramię w ramię z Ukrainą" - zapewniła niemiecka polityk.

We wtorek ukraińscy wojskowi zniszczyli siedem celów powietrznych, w tym rosyjski samolot Su-25, śmigłowiec Ka-52, dwa pociski manewrujące, trzy bezzałogowe statki powietrzne (najprawdopodobniej Orłan-10) - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie strzelają rakietami do Wasyliwki w obwodzie zaporoskim, przekonując miejscowych, że ostrzał prowadzą ukraińskie wojska - informuje Ukrinform, powołując się na informacje lokalnej administracji.

W Rzeszowie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wracającym z Rosji sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Jak podała francuska agencja prasowa AFP, bułgarskie Ministerstwo Energii poinformowało, że od 27 kwietnia rosyjski Gazprom przestanie dostarczać gaz do Bułgarii.

Bułgarski resort energii podał, że wraz z państwowymi spółkami gazowymi podjęło działania w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań w zakresie dostaw gazu ziemnego i zaradzeniu powstałej sytuacji. Ministerstwo oświadczyło, że na razie nie będzie żadnych ograniczeń w zużyciu gazu w kraju, który ponad 90 proc. swych potrzeb zaspokaja importem od Gazpromu.

Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz powiedział we wtorek, że miasto, którym kieruje - ważny port na południu Ukrainy - przygotowuje się do rosyjskiego ataku bądź oblężenia. Mer powiedział, że Rosja przerzuca uzbrojenie w ten rejon z anektowanego Krymu.

- Widzimy, że Rosja przez Krym przerzuca uzbrojenie i zasoby wojskowe. Widzimy, że gromadzi je w okupowanym obwodzie chersońskim. Spodziewamy się ataku albo oblężenia miasta - powiedział mer w wywiadzie dla "Ukraińskiej Prawdy". Jak relacjonował, w samym mieście i na jego obrzeżach budowane są instalacje obronne i Mikołajów "przygotowuje się do inwazji na pełną skalę". Sienkewycz powiedział, że w marcu Mikołajów był w dwóch trzecich otoczony przez wojska rosyjskie, które jednak udało się odeprzeć. Od 24 lutego miasto było ostrzeliwane niemal codziennie, zginęło ponad 80 cywilów.

- Jeśli oni zapomnieli, czym jest Czarnobyl, to znaczy, że potrzebna jest globalna kontrola nad rosyjskimi obiektami jądrowymi i technologiami – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rocznicę katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

- Po tym, co Rosjanie zrobili w naszych elektrowniach atomowych, nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznie, wiedząc, ile obiektów atomowych, broni jądrowej i technologii ma Rosja - stwierdził Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Nawiązując do rocznicy tragicznego wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku, Zełenski powiedział, że "Rosja powinna dzisiaj wspominać rocznicę katastrofy w elektrowni w Czarnobylu, jak cały cywilizowany świat". - Zamiast tego właśnie dzisiaj oni wystrzelili trzy rakiety, które przeleciały bezpośrednio nad naszymi elektrowniami atomowymi – oświadczył prezydent Ukrainy.

"Ukraińscy rolnicy z południowego regionu Zaporoża, który graniczy z linią frontu rosyjskiej wojny w Ukrainie, noszą teraz kamizelki kuloodporne do orania swoich pól" - relacjonuje ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.

W środę o 8.05 gośćmi programu "Newsroom" WP będą Tatiana Kolesnychenko i Patryk Michalski, specjalni korespondenci Wirtualnej Polski w Ukrainie.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że nie spodziewa się, by prezydent Rosji Władimir Putin użył taktycznej broni jądrowej w Ukrainie, gdyby ponosił dalsze porażki militarne w tym kraju.

Brytyjski premier wyjaśnił, że rosyjska opinia publiczna w przytłaczającej większości popiera Putina, wskutek czego ma on "polityczny margines manewru wewnątrz Rosji" i może wycofać się z obecnego konfliktu w Ukrainie, szczególnie, że propaganda rosyjska mogłaby to uzasadnić zrealizowaniem celów operacji. 

- Biorąc pod uwagę ogromne rosyjskie poparcie dla jego działań, biorąc pod uwagę oczywiste niezwracanie uwagi przez rosyjskie media na temat tego, co naprawdę dzieje się w Ukrainie, paradoks polega na tym, że Putin ma o wiele więcej przestrzeni politycznej, aby się wycofać - powiedział Johnson.

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, reuters.com, pravda.com.ua, 24tv.ua, BBC News, CNN, PAP, Twitter, Facebook, Telegram

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także