Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Słup dymu i eksplozja. Kolumna czołgów nie miała szans [RELACJA NA ŻYWO]

To już 136. dzień wojny w Ukrainie. Siły Zbrojne w obwodzie ługańskim pokonały rosyjski konwój składający się z kilkudziesięciu czołgów i pojazdów BMP. "Konwój najpierw został zatrzymany, a później zniszczony" - przekazała 24. oddzielna brygada zmechanizowana. Do sieci trafiło nagranie z ataku. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Słup dymu i eksplozja. Kolumna czołgów nie miała szans  Słup dymu i eksplozja. Kolumna czołgów nie miała szans Źródło: 24. Oddzielna Brygada Zmechanizowana
dxeczj8
dxeczj8
  • Kolumna rosyjskich pojazdów ciężarowych przejechała przez Białoruś wzdłuż autostrady M5 z Mińska w kierunku Bobrujska. Część ciężarówek przewoziła generatory, a niektóre urządzenia do walki elektronicznej. Pojazdy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej były oznaczone znakiem "V". 

  • • Rosjanie  mają żywcem grzebać swoich kolegów - przekazał ukraiński Kanał24, powołując się na źródła w wywiadzie. Chodzi o żołnierzy, którym nie da się już w "żaden sposób pomóc", ponieważ ich stan jest ciężki. Do takiej  sytuacji miało dojść we wsi Kizonys w obwodzie chersońskim.

  • • W Czornobajiwce w okupowanym obwodzie chersońskim Ukraińcy zaatakowali skład rosyjskiej amunicji. Doszło do serii wybuchów i pożaru na dużą skalę. Miejscowi mieszkańcy raportują, że w pobliżu lotniska unosi się słup czarnego dymu. 

  • • Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr - powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli ilość okrętów w akwenie. 
Trwa łączenie
22:04, 09.07.2022

Terrorystyczne działania sił rosyjskich można powstrzymać tylko nowoczesną i silną bronią - oświadczył w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent poinformował, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie uderzały w Mikołajów, Charków, Krzywy Róg, powiaty obwodu zaporoskiego.


"Uderzano w osiedla mieszkaniowe - całkowicie świadomie, celowo - w zwykłe budynki, obiekty cywilne, ludzi" - podkreślił. Są zabici i ranni. Zaznaczył, że również w Donbasie nie ustają silne ataki rosyjskiej artylerii.

21:49, 09.07.2022

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon na wyspie przy użyciu pocisków i dronów. 30 czerwca Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że na wyspie nie ma już żołnierzy rosyjskich.

21:38, 09.07.2022

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

East News
21:32, 09.07.2022

W związku z wyzwoleniem Wyspy Węży od sił rosyjskich statki transportujące produkcję rolną mogą korzystać z kanału Bystre w ukraińskiej części delty Dunaju - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

"Biorąc pod uwagę uwolnienie od rosyjskich wojsk Wyspy Węży i nagromadzenie dużej liczby statków oczekujących na przepłynięcie przez kanał Sulina, statki transportujące produkcję rolną mogą wykorzystywać kanał Bystre głębokowodnego toru Dunaj-Morze Czarne" - napisał resort na Facebooku.

21:26, 09.07.2022

Oprócz tego siły rosyjskie co najmniej 10-krotnie ostrzelały Awdijiwkę, celem ataków były też Pawliwka i Nowoseliwka.

Wcześniej Kyryłenko powiedział BBC, że cztery osoby cywilne poniosły śmierć w wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierska.

21:16, 09.07.2022

Dzielnice mieszkalne Konstantynówki ostrzeliwano co najmniej pięć razy. Na razie wiadomo o jednej osobie zabitej i 18 rannych.

Jedna osoba zginęła w Marjince i jedna w wiosce Perejizne. Cztery osoby odniosły obrażenia w miejscowości Zajcewe, a jedna w Perejiznem.

Pawło Kyryłenko
21:09, 09.07.2022

Siły rosyjskie ostrzeliwały w sobotę całą linię frontu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy, jak również miejscowości na tyłach; zginęły trzy osoby, a 23 zostały ranne – podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

20:57, 09.07.2022

Zdaniem prof. Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego dymisja brytyjskiego premiera Borisa Johnsona była spodziewana. - Trzeba czekać na to, co z tego się wyłoni, bo to jest dość poważny kryzys wewnętrzny na scenie brytyjskiej - powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski politolog. - Dla naszego polskiego punktu widzenia istotne jest to, Boris Johnson jeździł do Kijowa i dużo tam obiecywał (...). Czy jego następca będzie te wszystkie zobowiązania podtrzymywał? Pamiętajmy, że nawet u nas pojawiały się spekulacje o trójkącie Londyn-Warszawa-Kijów - kontynuował gość WP. Prof. Góralczyk potwierdził, że istnieje ryzyko, że dotychczasowa polityk Wielkiej Brytanii w stosunku do Europy, Polski i Ukrainy nie będzie kontynuowana. - Boris Johnson, jaki był, każdy widział. Był politykiem wyrazistym i zdeterminowanym. To, co robił względem Ukrainy, zdawałoby się, że był w tym konsekwentny - podkreślił rozmówca Mateusza Ratajczaka i wyraził nadzieję, że to zostanie podtrzymane.


20:43, 09.07.2022

Jak przekazał rosyjski urzędnik, szyba w kabinie maszynisty zsotała uszkodzona, ale "same tory przetrwały wybuch". Nikt nie został ranny. 
20:42, 09.07.2022

W obwodzie briańskim w Rosji ładunek wybuchowy eksplodował na torach kolejowych przed pociągiem towarowym - przekazał na kanale Telegramie gubernator Ołeksandr Bogomaz.20:24, 09.07.2022

"Kolumna została najpierw zatrzymana, a później zniszczona" - przekazała brygada na Facebooku. W kolumnie było 15 pojazdów - czołgów i radzieckich wozów piechoty BMP. 

20:21, 09.07.2022

Artylerzyści z "Brygady Królewskiej" opublikowali wideo, w którym rozbijają kolumnę rosyjskich czołgów w obwodzie ługańskim.20:12, 09.07.2022
20:01, 09.07.2022

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Rusłan Stefanczuk poinformował w sobotę, że planowane jest utworzenie komisji śledczej, która zbada, dlaczego niektórzy deputowani wyjechali za granicę po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

19:46, 09.07.2022

Na kierunku charkowskim siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa. Atakowały w kierunku Koczubejiwka-Dementijiwka, ale zostały zmuszone przez wojsko ukraińskie do odwrotu. Na kierunku Małe Wesełe-Petriwka-Syły siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą.

Sztab podkreśla, że utrzymuje się niebezpieczeństwo ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi. Na kierunku siewierskim siły rosyjskie przy użyciu lotnictwa szturmowego zaatakowały okolice Wołodymyriwki w obwodzie sumskim.

19:37, 09.07.2022

Na kierunku donieckim siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie oraz miejscowości w pobliżu linii frontu, a także przeprowadziły zwiad przy użyciu drona w okolicy Kramatorska. Siły ukraińskie udaremniły rosyjską próbę natarcia w kierunku Zołotariwka-Werchniokamjanske.

Na kierunku awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim żołnierze rosyjscy ostrzeliwali pozycje ukraińskie. Próbowali także szturmować w kierunku Jasynuwata-Awdijiwka, ale bez powodzenia. Fiaskiem zakończyła się też próba przesunięcia się sił rosyjskich w okolicach Marjinki.

19:26, 09.07.2022

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na kilku kierunkach, m.in. słowiańskim i donieckim – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie użyły artylerii, chąc podjąć próbę przesunięcia się w kierunku Izium-Słowiańsk, a lotnictwo rosyjskie atakowało w okolicach miejscowości Czepil i Bohorodyczne. Siły ukraińskie odparły wszystkie próby szturmu w kierunkach Dowhenke-Kransopole i Pasika-Dołyna, zmuszając napastnika do wycofania się. Siły rosyjskie zaminowały zdalnie część drogi w pobliżu Wełykiej Komyszuwachy.

19:16, 09.07.2022

Według Syniehubowa pod rosyjską okupacją znajduje się obecnie 30 proc. obszaru obwodu.

W wyniku ostrzału Krzywego Rogu zginęły dwie kobiety, a obrażeń doznały trzy osoby, w tym ojciec jednej z ofiar śmiertelnych. - 43-letni mężczyzna jest w szpitalu. To ojciec zabitej dziewczyny. Jak mu powiedzieć, że jego dziecka już nie ma? – powiedział szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

Tymczasem w obwodzie chersońskim ostrzeliwano hromadę (gminę) wełykoołeksandriwską, w wyniku czego nie ma tam dostaw prądu, wody i gazu, a także internetu. Bez gazu jest też hromada borozeńska – podały chersońskie władze obwodowe na Facebooku

19:00, 09.07.2022

Cztery osoby cywilne poniosły śmierć w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Siewiersk w obwodzie donieckim – podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Atakowano też okolice Drużkiwki w tym samym regionie, jak również – według relacji mieszkańców – okolice Konstantynówki.

Celami ostrzałów były też miasta Charków, Mikołajów i Krzywy Róg. W Charkowie rosyjskie rakiety trafiły w dzielnice mieszkalne. „Troje cywilów, wśród nich jedno dziecko, hospitalizowano” – oznajmił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Dodał, że kolejnych czworo rannych opatrzono na miejscu.

18:50, 09.07.2022

Siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe na kilka miejscowości na wschodzie i południu Ukrainy, co doprowadziło do ofiar wśród ludności cywilnej: zginęło sześć osób, a 10 doznało obrażeń – poinformowała w sobotę BBC, powołując się na przedstawicieli władz regionalnych.

18:41, 09.07.2022

Kolumna rosyjskich pojazdów ciężarowych przejechała przez Białoruś wzdłuż autostrady M5 z Mińska w kierunku Bobrujska. Część ciężarówek przewoziła generatory, a niektóre urządzenia do walki elektronicznej. Pojazdy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej były oznaczone znakiem "V". 

18:18, 09.07.2022

Niecodzienną ekspozycję zatytułowaną "Za wolność waszą i naszą" można  oglądać przy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To rosyjskie pojazdy pancerne zniszczone podczas inwazji na Ukrainę. Trudno o bardziej namacalne świadectwo wydarzeń za naszą wschodnią granicą, a jednocześnie przyczynek do głębokiej refleksji.   


18:07, 09.07.2022
18:01, 09.07.2022

"W konwoju jest około 10 jednostek, wśród nich: pojazdy komunikacyjne i ciężarówki markizowe, niektóre z nich ciągną generatory, a jedna ma dołączoną flagę ZSRR. Pojazdy mają kolor kamuflażu i znak identyfikacyjny 'V' na drzwiach" - przekazał portal. Z analizy numerów pojadów wynika, że pochodzą z Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Jeden z pojazdów miał wpaść także do rowu. 

17:58, 09.07.2022

Na Białorusi zauważono ruch kolumny pojazdów "KAMAZ" rosyjskich sił zbrojnych ze znakami "V" wzdłuż autostrady M5 z Mińska w kierunku Bobrujska - podaje Ukraińska Prawda. Ukraińska Prawda
17:38, 09.07.2022

46-letni Melnyk był ambasadorem Ukrainy w RFN od ośmiu lat. Dyplomata był ostatnio krytykowany za wypowiedzi, w których bronił przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

17:33, 09.07.2022
pilne

Prezydent  Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił pięciu ambasadorów ukraińskich, w  tym ambasadora w Niemczech Andrija Melnyka - wynika z opublikowanych w  sobotę dekretów szefa państwa. Zełenski zwolnił też ambasadorów na  Węgrzech, w Norwegii, Czechach i Indiach.

źródło: TASS / RIA Novosti / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / Kanał24 / hb.uk / Interfax Ukraine / Interfax Russia / Suspilne Media / Bel.TA / Unian / Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxeczj8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dxeczj8
Więcej tematów