RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Wysadzono most. Rosjanie utracili ważne połączenie [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Wysadzono most. Rosjanie utracili ważne połączenie
Wojna w Ukrainie. Wysadzono most. Rosjanie utracili ważne połączenie
MAXYM MARUSENKO
Maciej ZubelMarek Mikołajczyk

29.04.2022 | aktual.: 29.04.2022 23:23

Trwa 65. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak przekazał Pentagon, celem czwartkowych rosyjskich ataków na Kijów były fabryki zbrojeniowe. Z kolei Ukraińcy zdetonowali most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy znajdował się na nim rosyjski skład towarowy.Tymczasem, jak informuje dziennik "Welt", w Niemczech zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2. "Nie będzie można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz Meklemburgii w tym projekcie" - podkreśla gazeta. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Wojna w Ukrainie dobitnie przypomina, że nic nie zastąpi wiarygodnej obrony i pokazuje znaczenie sojuszy - powiedział w piątek brytyjski następca tronu książę Karol.

Do 15 maja 2022 r. do godz. 23.59, w całym kraju będzie obowiązywał trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugi stopień alarmowy BRAVO - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).


 "Stopień alarmowy BRAVO jest związany z sytuacją geopolityczną. Natomiast stopień CRP w celu przeciwdziałania zagrożeniom w  cyberprzestrzeni" - czytamy na Twitterze RCB. 

Novatek Green Energy podjęła wszelkie niezbędne działania, aby umożliwić państwowym spółkom PGNIG oraz PSG szybkie i sprawne przywrócenie dostaw gazu do mieszkańców 10 gmin - napisała w piątkowym oświadczeniu spółka.

Sytuacja uciekinierów wojennych z Ukrainy wywołała w Hiszpanii falę solidarności, która jednak ponad dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji powoli słabnie - napisał w piątek portal 20minutos.es. W wielu regionach uchodźcy mają duże trudności z wynajęciem mieszkania mimo znalezienia pracy - albo spotykają się z odmową, albo wynajem okazuje się zbyt drogi.

Grupa socjologiczna "Rating" opublikowała nowe dane z ogólnopolskiego sondażu opinii publicznej wśród Ukraińców. Pytano o nastawienie do światowych liderów. Na liście znalazł się Władimir Putin, Aleksandr Łukaszenka czy Andrzej Duda. Więcej w materiale WP.

Odbiorcy w gminach Lubień Kujawski i Lubowidz przywrócono dostęp do gazu - poinformowało w piątek wieczorem PGNiG. To kolejne samorządy, które obsługiwała objęta sankcjami spółka Novatek.

"W wyniku prowadzonych przez wroga ostrzałów dzielnic mieszkalnych miasta i obwodu, z artylerii i moździerzy, dwóch mieszkańców Charkowa zostało rannych" - głosi komunikat władz Charkowa cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 

Jedna osoba zginęła w piątek w Charkowie na skutek ostrzałów wojsk rosyjskich - poinformowały w piątek władze obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy. Siły rosyjskie nadal ostrzeliwują dzielnice mieszkalne Charkowa i inne miejscowości w regionie.

Siły ukraińskie zdetonowały w obwodzie donieckim most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy - podał w piątek portal Hromadske.

Portal opublikował wideo, na którym widać zawalony most i leżące w rzece wagony towarowe. Hromadske podkreśla, że zniszczenie mostu oznacza przerwanie połączenia kolejowego z miastem Liman, które jest teraz ośrodkiem walk w Donbasie. Nie jest jasne, co znajdowało się w wagonach, czy było to np. paliwo, czy inne ładunki - podaje Hromadske.

We wschodniej Ukrainie w piątek Rosjanie stracili ponad 170 żołnierzy, cztery czołgi, sześć bojowych wozów piechoty, dwa transportery opancerzone i pięć systemów artyleryjskich, dwa pociski moździerzowe i pięć bezzałogowych statków powietrznych - donosi Ukrinform.

Do Niemiec przybywa coraz mniej uchodźców z Ukrainy. Ich liczba spadła z 15 tys. osób dziennie w połowie marca do ok. 2 tys. obecnie - powiedziała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Policja szacuje, że w Niemczech przebywa obecnie około 390 tys. osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Rzeczywista liczba przybyłych uciekinierów wojennych z Ukrainy jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ Ukraińcy mogą wjechać do kraju bez wizy i np. własnym samochodem - powiedziała Faeser stacjom RTL i ntv. Obecnie trwa nadrabianie zaległości w rejestracji przybyłych osób. Rejestracja to jedyny sposób na otrzymanie świadczeń socjalnych, które mogą być wypłacane od czerwca.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wyraził w piątek zgodę na szereg działań wojsk państw NATO na terytorium kraju. Umożliwia to m.in. rozmieszczenie sojuszniczych samolotów i śmigłowców oraz prowadzenie przez USA działalności wywiadowczej na Morzu Czarnym. "Decyzja zapadła w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, po analizie wniosków na temat zagrożeń w regionie" - przekazano w komunikacie.

Rząd Niemiec bada możliwość dostarczenia Ukrainie samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000 z zapasów Bundeswehry, chce też zapewnić siłom ukraińskim szkolenie z tego sprzętu – informuje w piątek dziennik "Welt".

"Prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami w celu skutecznego wsparcia Ukrainy, także w obszarze artylerii. Obecnie rozważane są różne opcje" – powiedziała w piątek rzeczniczka ministerstwa obrony.

"Ukraińskie szpitale zostały zbombardowane. Obywatele zostali straceni. Dzieci przeżyły traumę. A jednak mimo wszystko wykonali wspaniałą pracę, broniąc swojej suwerenności. Męstwo i umiejętności Ukrainy przejdą do historii wojskowej" - przekazał sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Według mera Mariupola ukraińscy żołnierze wciąż utrzymują linię obrony i przeprowadzają kontrataki. Jednak w schronach w Azowstalu oprócz wojskowych ukraińskich przebywają także cywile.

- Ludzie czekają na ewakuację, jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Prosimy, uruchamiamy wszelkie formaty współpracy międzynarodowej, procedury negocjacyjne wciąż trwają, czekamy, aż się odbędą. Trudno oszacować liczbę ludzi. Od ponad 60 dni nie ma zawieszenia broni (potrzebnego), żeby obejść wszystkie schrony i policzyć. Tam są jeszcze gorsze warunki, nie ma jedzenia, wody, lekarstw. (Ci ludzie) błagają o ratunek - podkreślił Bojczenko.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował w piątek, że po tym, jak dzień wcześniej zbombardowany został szpital polowy na terenie otoczonych przez Rosjan zakładów Azowstal, liczba rannych na terenie tego kombinatu metalurgicznego wzrosła do 600 - podał portal informacyjny RBK-Ukraina.

- Wróg nadal używa superciężkiej broni, zrzuca bomby lotnicze. Zrzucili je na szpital, liczba rannych wynosiła 170, a teraz jest ponad 600. Zginęło ponad 20 tys. miejscowych. Nosi to znamiona nie tylko zbrodni wojennej, ale ludobójstwa rosyjskojęzycznej ludności w Mariupolu - powiedział Bojczenko.

W obozie polowym, w którym wojska rosyjskie stacjonują przy granicy ukraińskiej, powstały tablice przygotowane do zawieszenia portretów żołnierzy - "bohaterów" wojny z Ukrainą i "zdrajców", którzy odmawiają walki - powiadomił dziennikarz Rusłan Lewijew.

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik "Welt". Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.

Mimo wielu starań najważniejsze dokumenty dotyczące powstania fundacji, utworzonej przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig (SPD), są „nie do wyśledzenia”; także kancelaria Schwesig nie była w stanie do tej pory udzielić informacji o tym, co się z nimi stało - pisze "Welt".

Jak zauważa, warte zbadania jest nie tylko samo utworzenie fundacji, ale też jej „wątpliwe założenia”, bo oficjalnie i z nazwy miała zajmować się ochroną środowiska i klimatu. Do utworzenia fundacji doszło na początku 2021 roku "dzięki wielomilionowym datkom Nord Stream 2 AG, spółki zależnej (rosyjskiego koncernu państwowego) Gazprom", a jej prawdziwym zadaniem miała być pomoc w ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2, mimo sankcji nałożonych przez USA - zaznacza "Welt".

Dwie osoby cywilne zginęły, a cztery zostały ranne w piątek w rezultacie działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"29 kwietnia Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim: we Wremiwce i w Szandryhołowem" - napisał Kyryłenko. Nie wyjaśnił, jakiego rodzaju ataków dokonali Rosjanie. Dodał, że cztery inne osoby są ranne. Przekazał także, że w obwodzie donieckim udzielono pomocy sześciu osobom, które zostały ranne w sąsiadującym obwodzie ługańskim.